W programie „Polityczna Kawa” goście rozmawiali o nowym prezydencie USA. Według nich, Polonia amerykańskach odegrała bardzo ważną rolę w zwycięstwie Trumpa. To właśnie odpływ polskich wyborców od Demokratów miał przeważyć o zwycięstwie w kluczowym stanie, a przez to o wygranej Trumpa. To właśnie owe „swing states” miały największe znaczenie, ponieważ łącznie w całych Stanach to Hillary Clinton otrzymała więcej głosów od wyborców. 

Tadeusz Antoniak jest przewodniczącym Klubu „Gazety Polskiej” w Filadelfii. Podczas programu w Telewizji Republika twierdził, że do zwycięstwa bardzo mocno przyczyniły się głosy Polaków w USA.

Przeważyły głosy Polaków, katolików. Nastroje pokazuje taka sytuacja – nasz sąsiad jest zarejestrowany jako demokrata i zawsze głosował na Demokratów, ale rozmawiamy i mówi, że przerejestruje się i będzie głosował na Republikanów. Mówi, że ma dość rządów demokratycznych, ma dość rządów Obamy – powiedział Antoniak.

Ze zdaniem męża zgodziła się także jego żona Aneta, która pracowała w sztabie wyborczym Trumpa.

– W Pensylwanii mieszka 800 tys. Polaków, z czego uprawnionych do głosowania jest ok. 600 tys. Wystarczyło przesunięcie głosów 25 tys. naszych rodaków z Demokratów na Republikanów, by przeważyć szalę zwycięstwa w stanie na korzyść Donalda Trumpa i by uzyskał on 20 głosów elektorskich. Trump wygrał w Pensylwani z Clinton różnicą nieco ponad 50 tys. głosów bezpośrednich. – Ci ludzie nie są konserwatywni, kierują się bardziej w stronę liberalna, jednak w tych wyborach poszli za Trumpem – powiedziała w programie.

Goście programu zgodnie przyznali, że bardzo liczą na spełnienie obietnic wyborczych Trumpa. Zwłaszcza, że dotyczą kluczowych dla Polski kwestii.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

wk źródło: telewizjarepublika.pl

...

Zobacz również