Generał SZ PRL Czesław Kiszczak został dzisiaj przetransportowany pod eskortą policji do szpitala w Gdańsku na przymusowe badania mające określić czy może on uczestniczyć w procesie odwoławczym ws. stanu wojennego.

O tym, że Kiszczak zostanie dziś przetransportowany na badania lekarskie, których unikał, zdecydował 3 grudnia br. warszawski sąd apelacyjny. Zatrzymanie i doprowadzenie oskarżonego na badania zostało zlecone policji. Sąd podkreślił także, że badania Kiszczaka należy zgrać z zebraniem na dany dzień wszystkich wyznaczonych 11 biegłych, którzy ocenią jego stan zdrowia.

W lipcu br. sąd apelacyjny na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej zlecił ponowne badania lekarskie Kiszczaka po tym, jak media pokazały, że uczestniczył on w uroczystościach pogrzebowych Wojciecha Jaruzelskiego. Sam Kiszczak odmawiał stawienia się na badaniach tłumacząc, że zdrowie mu na to nie pozwala.

W 2012 r. Kiszczak został skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie na 2 lata więzienia w zawieszeniu za udział w grupie przestępczej przygotowującej stan wojenny. Od lipca 2013 r. prawomocna jest decyzja sądu okręgowego o zawieszeniu procesu, w którym Kiszczak jest oskarżony o przyczynienie się do śmierci dziewięciu górników kopalni „Wujek” w grudniu 1981 r, z powodu jego złego stanu zdrowia.

źródło: wpolityce

Zobacz również