Jak wykazuje badanie przeprowadzone przez IBRiS, Polacy boją się głównie dwóch rzeczy. Co ciekawe, wcale nie ma to związku z tym, co dzieje się w Polsce. Na lęki te nie ma wpływu także żaden z nas. Przypominamy jednak, że to sondaż, a do tych należy podchodzić z przymrużeniem oka.

Badanie wykazało, że Polacy boją się najbardziej imperialistycznej polityki Kremla. 40% respondentów uważa, że zakusy Władimira Putina i jego systematyczny marsz na zachód w końcu zagrożą Polsce. Już teraz zresztą Kreml uderza w nasze państwo – podburza wschodnich sąsiadów Polski przeciw niej.

Drugą z rzeczy, która wywołuje w Polakach ciarki, jest zagrożenie terrorystyczne. 20% badanych boi się zamachu, który mieliby przeprowadzić islamscy ekstremiści. Choć do takiego nie doszło na Dniach Młodzieży, Przystanku Woodstock ani na żadnej większej imprezie, nie oznacza to, że jesteśmy od nich całkowicie wolni.

Co ciekawe, oprócz tych dwóch powodów do obaw, Polacy mają jeszcze trzecią. Najmniejsza grupa ankietowanych (11%) wykazała bowiem, że boi się agresywnej polityki Niemiec. Badani obawiać się mają nie tyle ataku zbrojnego, jak w przypadku Rosji, ale takich działań Berlina, które znacznie osłabią Polskę.

To samo badanie z 2013 roku wykazuje, że w polskim społeczeństwie zaszły zmiany. Jeszcze 4 lata temu ataku Rosji obawiało się aż 83% Polaków. Mało kto wówczas myślał o zamachu terrorystycznym (4%). Nikt też nie obawiał się niemieckiej polityki.

źródło: wp.pl

...

Zobacz również