Czarne Lustro: Bandersnatch
flickr/Lindsay Silveira
Paulina Musianek - 22 Maja 2019

Czarne Lustro: Bandersnatch. Jak przełomowy odcinek wpłynął na produkcję filmową?

Czarne Lustro: Bandersnatch to kolejny odcinek serialu, chociaż określany jest mianem filmu pełnometrażowego. Co więcej, na pewno jest czymś więcej niż zwykłym filmem Netflixa. 

Czarne Lustro: Bandersnatch to interaktywny film bazujący na podobnych zasadach jak gry komputerowe, który daje widzowi kontrolę nad kluczowymi decyzjami, które podejmuje główny bohater. Widz ma możliwość sam zdecydować, którą drogą chce podążać przez film, a co za tym idzie - jakie będzie zakończenie odcinka - przynajmniej w założeniu. "Bandersnatch" napisany przez twórcę całego "Czarnego Lustra" Charliego Brookera. To naturalna ewolucja współczesnego podejścia do rozrywki i paranoicznej wizji twórców "Black Mirror".

Czarne lustro: Bandersnatch - film będący pionierskim krokiem w produkcji filmowej i serialowej

Dla niewtajemniczonych - "Black Mirror", czyli w polskim tłumaczeniu "Czarne Lustro" to seria niezależnych od siebie odcinków - nie są połączone z sobą fabularnie, jednak każdy z nich koncentruje się na antyutopijnej wizji społeczeństwa zawładniętego technologią.

"Czarne Lustro" to serial stworzony przez byłego dziennikarza Charliego Brookera, który stał się obowiązkową pozycją do obejrzenia. Po wykupieniu serialu przez Netflix, "Black Mirror" może stało się mniej mroczne i "klaustrofobiczne", jednak niesamowicie rozwija się pod względem nowych pomysłów i innowacyjnych rozwiązań. Koronnym przykładem jest właśnie "Czarne lustro: Bandersnatch".

"Black Mirror: Bandersnatch", pierwszy w historii interaktywny film Netflixa dla dorosłych, to opowieść o młodym chłopaku programiście o imieniu Stefan (granym przez Fionna Whiteheada), który postanawia zamienić książkę science-fiction wielokrotnego wyboru "Bandersnatch" (tzw. książka paragrafowa) w pionierską jak na tamte czasy (lata 80.) grę komputerową o tym samym tytule.

W trakcie pracy nad grą Stefan musi radzić sobie z różnymi problemami - z samą grą, własną choroba psychiczną i ojcem. Każdy wybór widza staje się coraz bardziej niebezpieczny, gwałtowny i fatalny dla Stefana.

Przybliżona długość filmu wynosi 90 minut, jednak wszystko zależy od dokonanych wyborów. Kręcenie filmu zajęło 35 dni. W produkcji reżyserii Davide'a Slade'a wystąpili również m.in. Will Poulter , Craig Parkinson , Alice Lowe i Asim Chaudhry.

Czarne lustro: Bandersnatch - wybory i zakończenia [SPOILERY!!!]

Tuż po premierze "Czarne Lustro: Bandersnatch" online pojawiły się nie tylko recenzje, ale widzowie wymieniali się między sobą informacjami, do jakiś zakończeń udało im się dojść dokonując określone wybory w trakcie gry.

Wybory w pierwszych minutach filmu były trywialne (które płatki do mleka powinien zjeść Stefan) do szokujących rozstrzygnięć, np. kto powinien skoczyć z balkonu wieżowca - Stefan czy jego mentor Colin. Jednym z ulubionych zakończeń widzów jest krwawa scena walki między Stefanem a jego terapeutką, dr Haynes (Alice Lowe), która wynikła podczas zwierzenia się Stefana, że jest częścią konspiracyjnego "planu" Netflixa. Nie ma sensu zdradzać więcej - odkrywanie kolejnych ścieżek to największa zabawa.

"Bandersnatch" to połączenie gry i filmu, które kwestionuje rolę wolnej woli i sensu naszych wyborów. Film wciąga widza i przez potworne, szokujące i zaskakujące sceny na długo pozostaje w pamięci. Dzięki niemu, w produkcji są już kolejne filmy i seriale interaktywne.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Gra o tron - gdzie oglądać za darmo? Czy GoT jest na Netflix?
  2. Niedobrani - zwiastun, premiera, film online
  3. Tajemnice Joan - gdzie obejrzeć film online?
  4. Stranger Things 3. Kiedy nowy sezon serialu?
  5. Narcos: Mexico. Sezon 4. popularnego serialu - obsada
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News