Ludzie umierają, bo wstydzą się przyznać. Tragiczna sytuacja cukrzyków

Ludzie umierają, bo wstydzą się przyznać. Tragiczna sytuacja cukrzyków Źródło: Pexels.com

Cukrzyca to choroba, na którą cierpi coraz więcej ludzi. Pacjenci umierają, bo wstydzą się przyznać do jednej rzeczy. Tymczasem kryzys w polskiej służbie zdrowia wciąż się pogłębia.

Cukrzyca w Polsce to coraz poważniejszy problem. Według zeszłorocznego raportu Najwyższej Izby Kontroli, działania systemu ochrony zdrowia służące profilaktyce i wykrywaniu cukrzycy typu 2 są niewystarczające. Brakuje ogólnopolskiej strategii przeciwdziałania i leczenia tej choroby. Ponadto w Polsce nie ma wystarczającej liczby lekarzy diabetologów, podczas gdy choruje coraz więcej osób.

Leczenie cukrzycy to duże obciążenie dla portfela

Według danych NFZ, na koniec 2016 r. liczba chorych na cukrzycę typu drugiego wynosiła ponad 1,6 mln osób. To o 1% więcej niż w roku ubiegłym. NIK podkreśla, że te dane mogą być mocno zaniżone - spora część osób cierpiących na cukrzycę nie została zdiagnozowana. 

Cukrzyca jest uznawana za chorobę cywilizacyjną. Jej leczenie trwa całe życie. Cena insuliny jest coraz wyższa - nie wszystkich pacjentów na nią stać. Tymczasem popyt na nią wzrasta - kolejki do gabinetów stale się wydłużają. Dlatego niektórzy cukrzycy rezygnują z leczenia, bo wstydzą się przyznać, że nie stać ich na insulinę. Skutki podejmowania takiej decyzji są niestety tragiczne. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Politycy ciągle obiecują poprawę

Mateusz Morawiecki podczas wtorkowego expose zapowiedział wprowadzenie Narodowej Strategii Onkologicznej, która miałaby zawierać pakiet badań dla każdego Polaka po 40. roku życia i prawie miliard złotych na budowę supernowoczesnego Centrum Onkologii. Szef rządu obiecywał także utworzenie funduszu modernizacji szpitali. Jego wystąpienie mocno skrytykował Adrian Zandberg z opozycji. Polityk wypominał Morawieckiemu oszukiwanie lekarzy rezydentów, przedłużające się kolejki do specjalistów i rosnące długi szpitali. 

Profesor Malgorzata Jacyno alarmuje, że pogłębiający się kryzys w służbie zdrowia może prowadzić do jej prywatyzacji. Z kolei prywatyzacja doprowadzi do pogłębiania się nierówności społecznych. Zachodni intelektualiści nazywają to zjawisko "neorasizmem". W Stanach Zjednoczonych dotkniętych kryzysem lekowym, różnica w długości życia ludzi zamożnych i ubogich wynosi ponad 25 lat.  

Dzisiaj grzeje: 1. Udawali śmierć własnego dziecka, by wzbudzić współczucie. Zapomnieli o jednym ważnym szczególe

2. Ślad po niej zaginął po wybuchu wielkiej afery. Są doniesienia o Jolancie Pieńkowskiej

Zanika też relacja bliskości lekarza z pacjentem. Niedawno nagłośniono zjawisko proponowania niektórym lekarzom specjalistom kontaktów - ich zarobki mają zależeć od ilości zalecanych badań. Będą oni z własnego wynagrodzenia ponosić ich koszty. Zlecanie podstawowej diagnostyki będzie aktem miłosierdzia.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Mieszkańcy polskiej miejscowości stracili z kont wszystkie pieniądze. Pilne ostrzeżenie policji w TVN
  2. Przeszedł straszny zawał, usunięto mu nerkę, zaatakował go paskudny rak. Gwiazdor "Rancza" cierpiał niewyobrażalnie
  3. Tata Małgorzaty Kożuchowskiej podjął decyzję życia. Chodzi o pracę u Tadeusza Rydzyka
  4. Nowy pomysł na sfinansowanie emerytur. Kościołowi się nie spodoba
  5. Najbiedniejsi dostaną po 1600 ZŁOTYCH! Projekt ustawy już jest gotowy

Źródło: TOK FM

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News