COVID-19 objawia się w dość charakterystyczny sposób
Freepik katemangostar
Irmina Jach - 12 Stycznia 2021

Lekarze biją na alarm. Konkretne objawy mogą pojawiać się nawet 6 miesięcy po COVID-19

COVID-19 objawia się w dość charakterystyczny sposób. Chorym towarzyszą zmęczenie, osłabienie mięśni, problemy ze snem, a nawet lęki i depresja. Z badań wynika, że aż 76 procent ozdrowieńców, którzy byli hospitalizowani z powodu komplikacji po chorobie koronawirusowej, miewa problemy ze zdrowiem w przyszłości.

W czasopiśmie medycznym „Lancet” opublikowano badania, z których wynika, że aż 76 procent pacjentów, którzy byli hospitalizowani z powodu COVID-19, nawet sześć miesięcy po jej wyzdrowieniu miewa problemy ze zdrowiem.

COVID-19 może objawiać się po pół roku od wyzdrowienia

Eksperyment został przeprowadzony na grupie 1733 pacjentów, którzy przed kilkoma tygodniami trafili do szpitala z powodu powikłań choroby koronawirusowej. Chorzy pozostawali pod opieką lekarzy w okresie od stycznia do maja ubiegłego roku. Ich średni wiek to 57 lat. Byli pacjentami szpitala Jinyintan w Wuhan.

Badacze monitorowali ich stan zdrowia przez ponad sześć miesięcy. Regularnie przeprowadzano wywiady lekarskie, robiono im badania fizykalne, testy laboratoryjne oraz testy sprawdzające wytrzymałość fizyczną. Wyniki okazały się zdumiewające.

Aż 76 procent ozdrowieńców do dziś skarży się na niepokojące symptomy. Najczęściej było to osłabienie mięśni i przewlekłe zmęczenie (u 63 procent badanych). Nierzadko skarżono się także na problemy ze snem (26 procent badanych) oraz lęki i depresję (23 procent badanych).

Nagle usłyszeli głośny huk. Nie żyją 2 osoby, 4 są ranne, w akcji 5 jednostek straży, policja i helikopterNagle usłyszeli głośny huk. Nie żyją 2 osoby, 4 są ranne, w akcji 5 jednostek straży, policja i helikopterCzytaj dalej

U wielu chorych wykazano zmiany w płucach widoczne w tomografii komputerowej oraz obniżoną funkcję płuc (aż 56 procent osób, które w szpitalu wymagały sztucznej wentylacji, miało pogorszoną zdolność dyfuzyjną płuc).

Ozdrowieńcy, którzy przeszli zakażenie wyjątkowo ciężko, po pół roku mają znacząco gorsze wyniki testów sprawdzających wytrzymałość fizyczną niż badani mający za sobą chorobę o lżejszym przebiegu.

Niestety, nie ma stuprocentowej pewności, że to właśnie COVID-19 przyczynił się do pogorszenia ich sprawności fizycznej. Wszystko dlatego, że naukowcy nie znają ich stanu zdrowia przed kontaktem z niebezpiecznym patogenem.

U niektórych pacjentów testy laboratoryjne wykazały nowopowstałe problemy z nerkami. Kiedy byli w szpitalu, nie odnotowywano u nich takich problemów. Sprawdzano także poziom przeciwciał w organizmach badanych.

Poziom przeciwciał neutralizujących SARS-CoV-2 spadł po pół roku o 52,5 procent w porównaniu ze szczytowym okresem infekcji. Oznacza to, że ozdrowieńcy mogą być narażeni na powtórne zakażenie koronawirusem. Zdaniem wielu naukowców konieczne jest opracowanie terapii „łagodzących długoterminowe konsekwencje COVID-19”.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Radio Zet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News