Coraz bliżej znalezienia ŻYCIA poza Ziemią. Przełomowe odkrycie w pasie planetoid (zdjęcia)

Coraz bliżej znalezienia ŻYCIA poza Ziemią. Przełomowe odkrycie w pasie planetoid (zdjęcia) Źródło: źródło: nasa.gov, sciencenews.org

Po tym, co udało się odkryć naukowcom dzięki sondzie Dawn, z pewnością znów rozgorzeje debata o możliwości narodzin życia poza Ziemią. Sonda badająca pas planetoid między Marsem a Jowiszem dopatrzyła się bowiem substancji organicznych na planecie karłowatej - Ceres.

Takie odkrycie to kolejny krok w poszukiwaniu życia poza Błękitną Planetą. Dotąd podobne ślady znajdowano w wielu meteorytach. Wykazywano już, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo ich występowania na planetoidach, ale jeszcze nie było tak wyraźnego i jednoznacznego odkrycia jak to z Ceres.

W okolicach krateru Ernutet sonda Dawn dopatrzyła się bowiem substancji organicznych. Aparatura maszyny nie pozwoliła na doprecyzowanie, czym w rzeczywistości jest znalezisko. Prawdopodobnie to substancje smoliste typu kerytu lub asfaltytu. Naukowcy są też prawie pewni, że cząsteczki te powstały na Ceres - nie przyleciały więc na planetę karłowatą z uderzeniem meteorytu.

 - To pierwsze bezpośrednie odkrycie cząsteczek organicznych z orbity wokół ciała z głównego pasa planetoid. Wciąż pracujemy nad tym, by zrozumieć jaki jest geologiczny kontekst ich pojawienia się - komentuje Carle Pieters z Brown University.

Naukowcy mają oczywiście zamiar dalej obserwować Ceres. W procesach zachodzących na tej planecie karłowatej widzą bowiem szansę na znalezienie ostatecznej odpowiedzi na pytanie, "skąd na Ziemi wzięło się życie?".

źródło: sciencenews.org źródło: nasa.gov pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News