Coca-Cola pozwana. “Działa jak koncern tytoniowy”

Coca-Cola pozwana. “Działa jak koncern tytoniowy” Źródło: źródło: pixabay.com, cflic.om

W latach 50. firmy tytoniowe starały się wykazać, że palenie papierosów jest całkowicie nieszkodliwe. Kupowane przez nich badania i opłacani naukowcy mieli mówić to, co producenci papierosów chcieli usłyszeć. O tożsame praktyki został posądzony ostatnio gigant żywieniowy.

Czarne chmury zawisły nad Coca-Colą. Światowy koncern odpowie niebawem przed sądem. Producent znanego na całym globie napoju został bowiem pozwany za swoje szemrane praktyki. Eksperci w dziedzinie zdrowia wskazują, że firma jawnie kłamie w kwestii wpływu jej produktów na ludzkie zdrowie.

Dwie organizacje naukowe - Center for Science in the Public Interest i Praxis Project wytoczyły Coca-Coli proces. Jak podają ich przedstawiciele, koncern świadomie działa na szkodę konsumentów. Przedsięwzięcia Coca-Coli są porównywane z tymi, jakich podejmowali się producenci papierosów w latach 50. XX wieku.

Pozywające Coca-Colę organizacje wskazują na kłamliwość kampanii, jakich podejmuje się koncern. Ten w przekazach zaciemnia związek swoich produktów z występowaniem cukrzycy czy syndromu metabolicznego. Swojego czasu Coca-Cola próbowała także odwracać uwagę i udowadniać, że to nie nadmierne spożycie jej napojów powodują otyłość, a brak ruchu.

Już wcześniej pojawiły się głosy ostrej krytyki pod adresem producenta sławnego napoju. Było tak chociażby w ubiegłym roku, kiedy to wyszło na jaw, że Coca-Cola opłaca badania nad otyłością i uzależnieniami. Socjotechnicy wskazywali wtedy na niebezpieczną kampanię dezinformacyjną prowadzoną przez globalną firmę. Zwracano też dużą uwagę na jej działania promocyjne, które wykształcały u dzieci uzależnienie od napoju.

Co na to wszystko władze Coca-Coli? Zbywają oskarżenia pod ich adresem wskazując, że te są niemerytoryczne. Przedstawiciel prasowy koncernu, Ken Landers, potwierdził tylko, że Coca-Cola "dokłada starań, w celu ograniczenia spożycia cukrów".

 - Zdrowie naszych klientów jest dla nas bardzo ważne, pracujemy nad staniem się partnerami w ograniczaniu spożycia przez nich cukru - mówił Landers.

pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News