Co warto zobaczyć w Krakowie? Ciekawe miejsca i atrakcje

Co warto zobaczyć w Krakowie? Ciekawe miejsca i atrakcje Źródło: Public Domain Pictures/Bobby Mikul

Co warto zobaczyć w Krakowie? Dokąd się wybrać, kiedy nie ma się zbyt dużo czasu na zwiedzanie? Przygotowaliśmy zbiór ciekawych miejsc w Krakowie, które warto zobaczyć.

Co warto zobaczyć w Krakowie?

Co warto zobaczyć w Krakowie? Takie pytanie najczęściej zadają sobie osoby, które chciałyby zwiedzić te jedno z popularniejszych polskich miast, jednak nie mają na to zbyt dużo czasu. Kraków to duża aglomeracja, która obfituje w różnego rodzaju zabytki i atrakcje. Bez problemu każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Ciekawe miejsca w Krakowie - co warto zobaczyć? 

Niezależnie od tego, czy są to legendarne zamki w gotyckim stylu, pełne zieleni parki czy tajemnicze zakątki, gwarantujemy, że nasze propozycje ciekawych miejsc w Krakowie przypadną każdemu do gustu.

  • Rynek Główny - miejsce pełne koloru, gwaru, ozdób, karmików, barów i kawiarni to główna atrakcja w Krakowie znajdujące się w jego centrum. Rynek Główny Starego Miasta został wpisany na listę zabytków UNESCO, co tylko potwierdza jego wyjątkowość. Niebanalni artyści uliczni, piękna architektura, cudowna atmosfera - tutaj koniecznie trzeba zajrzeć będąc w Krakowie. 
  • Wawel - połączenie architektury gotyckiej, renesansowej, rokokowej i romańskiej, jakiej przykładem jest zamek na Wawelu, zapiera dech w piersiach. Niegdyś był siedzibą polskich królów i królowych, dziś jest miejscem, gdzie można podziwiać niesamowite dzieła sztuki.
  • Barbakan - jest jedyną zachowaną bramą średniowiecznej fortyfikacji, która niegdyś otaczała te miasto. Mury z czerwonej cegły i potężne wieżyczki pomogły odeprzeć mongolskich najeźdźców w XIII wieku. Dziś Barbakan nie spełnia roli obronnej, ale głównie kulturalną - odbywają się tam spektakle teatralne i inne pokazy sztuki.
  • Park Planty - zielony pas Parku Planty otacza cały obszar zabytkowego Starego Miasta w Krakowie. Malownicze ścieżki splatające się ze sobą, zachwycające rzeźby czy bogato zdobione fontanny to tylko kilka powodów, dlaczego warto się tam przespacerować, bez względu na porę roku.
  • Brama św. Floriana - nazywana również „brama chwały”, wyznacza początek tzw. Drogi Królewskiej. Kiedyś była główną bramą 7 prowadzących do miasta dróg. Mająca 34,5 metrów wysokości budowla w stylu barokowym zachwyca zarówno z daleka, jak i z bliska, gdzie można podziwiać jej monumentalność.

Nietypowe atrakcje Krakowa

Kraków to miasto, które kryje w sobie wiele interesujących zakątków, nieznanych nawet jej mieszkańcom. Będąc w Krakowie warto zajrzeć na schody przy ulicy Tatrzańskiej na Podgórzu, które zostały pomalowane na różne kolory i ozdobione interesującymi słowami m.in. z dzieł Marqueza, Pratchetta czy przemów Gandhiego, a także do Muzeum Witrażu przy Alei Krasińskiego, gdzie nie tylko można podziwiać arcydzieła, ale też zajrzeć do wciąż działającej stuletniej pracowni.

ZNAJDŹ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Kiedy zacząć, w kwietniu czy w maju?
  2. Co to znaczy xD? Skrót czy słowo - wyjaśniamy
  3. 500 plus na pierwsze dziecko. Kiedy wniosek? Jest projekt ustawy
  4. Gdzie na wakacje z dziećmi? Gdzie z psem?
  5. Urlop 2019. Gdzie zaplanować tegoroczne wakacje?
Następny artykuł