Co to jest komunia święta
youtube.com/Jerzy Skuza
Adrian Sobolewski - 11 Kwietnia 2019

Co to jest komunia święta i po co ją przyjmujemy? Jak wytłumaczyć to dzieciom?

Co to jest komunia święta - takie pytanie często zadają rodzicom dzieci przygotowujące się do sakramentu Eucharystii. Wyjaśniamy czym jest pierwsza komunia święta dla katolików i po co ją przyjmujemy. Podpowiadamy też jak wytłumaczyć to dzieciom.

Co to jest komunia święta i po co ona jest? Nad tym pytaniem często zastanawiają się dzieci rozpoczynające przygotowania do sakramentu Eucharystii. Wyjaśnienie dzieciom znaczenia tego sakramentu może okazać się dość trudne dla rodziców. Tłumaczymy co to jest Eucharystia, jak ją przyjąć i jak się do niej przygotować.

Co to jest komunia święta?

Według wiary katolickiej istnieje 7 sakramentów świętych. Jednym z nich, często nazywanym najważniejszym, jest sakrament Eucharystii, czyli komunia święta. Według dogmatu jest to przyjęcie ciała i krwi Jezusa Chrystusa pod postacią chleba lub chleba i wina. Jest to sakrament ustanowiony na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Chrystusa, mający przypominać o ofierze, którą według wiary katolickiej Jezus złożył w celu odkupienia grzechów ludzkości. Co ciekawe, komunię można przyjmować też w sposób metafizyczny, przez tak zwaną komunię duchową. Oznacza to gorące pragnienie przyjęcia Jezusa do serca , połączone z deklaracją przyjęcia go w modlitwie. Jest to sposób na przyjęcie Eucharystii nawet wtedy, gdy nie jest się w stanie przyjąć jej w materialnej postaci.

Jak wytłumaczyć dziecku co to jest komunia święta?

Komunia święta jest bardzo znaczącym elementem wiary katolickiej. Niestety, jest to też bardzo złożone pojęcie, które może być trudne do zrozumienia dla dziecka przygotowującego się do pierwszej komunii świętej. Jak w takim razie wytłumaczyć mu, czym jest ten sakrament? Najlepiej tłumaczenie rozłożyć na kilka płaszczyzn. można wspomnieć o historii komunii, czyli Ostatniej Wieczerzy i wytłumaczyć, dlaczego w taki sposób wspominamy paschę Jezusa.

Możemy też powiedzieć, że jest to pierwsze przyjęcie Chrystusa w postaci opłatka do serca i że pierwsza komunia jest też wstąpieniem do wspólnoty wszystkich wiernych Kościoła w pełnym wymiarze. Dodatkowo dzieci często są ciekawe jak komunia wygląda od strony technicznej. Przy takich pytaniach powinniśmy powiedzieć o tym, jak zazwyczaj przystępujemy do Eucharystii my sami - powiedzieć jak dokładnie wygląda opłatek oraz przypomnieć o lekkim wysunięciu języka gdy ksiądz będzie podawał Eucharystię. 

W jakim wieku przyjmujemy pierwszą komunię świętą?

Pierwsze przyjęcie Eucharystii to ważne wydarzenie dla katolików, dlatego osoba przystępująca pierwszy raz do tego sakramentu powinna się do niego odpowiednio przygotować i być w odpowiednim wieku aby zrozumieć powagę swojej decyzji. Dlatego w Polsce wiek przystąpienia do pierwszej komunii świętej został ustalony na trzecią klasę szkoły podstawowej. Przez cały rok nauki w tej klasie dzieci są przygotowywane przez katechetów do nadchodzącego sakramentu i poznają prawdy wiary. Przed przyjęciem Eucharystii dzieci muszą też przystąpić do pierwszej spowiedzi.

Jak wygląda pierwsza komunia święta? Lista

Zwyczajowo, msza święta z uroczystością pierwszej komunii świętej wygląda tak:

 • przywitanie dzieci przed kościołem
 • błogosławieństwo dzieci przez rodziców 
 • pokropienie wodą święconą przez kapłana
 • procesja wejścia i po przybyciu do ołtarza rozpoczęcie mszy przez księdza
 • odczytanie czytań i wykonanie przypisanego śpiewu przez dzieci lub ich rodziców
 • po kazaniu odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych
 • modlitwa wiernych wygłaszana przez dzieci lub ich rodziców
 • przyniesienie darów ofiarnych przez dzieci
 • przyjęcie przez dzieci komunii przed pozostałymi wiernymi
 • pieśń dziękczynna w wykonaniu dzieci
 • życzenia
 • błogosławieństwo
 • procesja wyjścia

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Ręcznie robiony prezent na Komunię? Sprawdź najlepsze pomysły
 2. Wiemy co kupić w prezencie komunijnym chłopcu. Jakie są trendy w tym roku?
 3. Wiemy co kupić dziewczynce na I Komunię. Jakie są trendy w tym roku?
 4. Jaki był Jan Paweł II w młodości? Karol Wojtyła kochał góry
 5. Testament Jana Pawła II. Co papież zostawił w przesłaniu do wiernych?
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News