Papież nieoczekiwanie zażądał dymisji, duchowni skonfundowani. Kryzys się zaostrza

Papież nieoczekiwanie zażądał dymisji, duchowni skonfundowani. Kryzys się zaostrza

Watykańscy duchowni są w szoku. Na żądanie papieża dymisja na jego ręce złożył Wielki Mistrz Zakonu Kawalerów Maltańskich Matthew Festing, który swoją funkcję powinien piastować dożywotnio. Media spekulują. 

Dymisja 67-letniego Mistrza to nieoczekiwane wydarzenie, które poruszyło Watykan i duchownych katolickich na całym świecie. Najprawdopodobniej to efekt kryzysu w relacjach Zakonu z papieżem, który rozpoczął się w grudniu. Media spekulują jednak, że może chodzić o jakiś skandal, którego wyjście na jaw ma zablokować dymisja.

Bezpośrednią przyczyną pogorszenia relacji było zdymisjonowanie Wielkiego Kanclerza Albrechta Freiherra von Boeselagera, któremu zarzucono działania niezgodne z wewnętrzną linią. Chodzi o wydanie zgody na dystrybucję prezerwatyw w Afryce i Azji przez organizację, która współpracuje z Zakonem.

Zakon nie chciał zgodzić się na uczestniczenie papieskiej komisji w sprawie, ponieważ utrzymywał, że jest suwerenny. Ponadto, uaktywnił się patron Zakonu, czyli amerykański kardynał Raymond Leo Burke. Konserwatysta w ostry sposób, otwarcie krytykuje papieża Franciszka za jego poglądy na temat osób rozwiedzionych.

Media spekulują, że Zakon może być rozrywany przez wewnętrzną walkę frakcji niemieckiej z brytyjską.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News