Co ile wymiana oleju? 3 najpopularniejszy mity

Co ile wymiana oleju? 3 najpopularniejszy mity Źródło: Shutterstock/Africa Studio

Co ile wymiana oleju? To pytanie stawia sobie każdy kierowca, który dba o swój samochód. W Internecie można znaleźć bardzo dużo cennych porad. Niestety, pojawiają się również mity wymagające sprostowania.

Co ile wymiana oleju? To pytanie zadaje sobie każdy kierowca, który dba o swoje auto. Oprócz wielu cennych porad, po sieci krążą również mity, w które bardzo wiele osób wierzy. Okazuje się, że niesłusznie. W jakie informacje na temat oleju silnikowego nie należy wierzyć? Oto trzy najpopularniejsze mity.

Mit numer jeden: Oleje "long" life wystarczą na 30 tysięcy kilometrów

Mit pierwszy mówi o tym, że oleje "long life" gwarantują wymianę oleju nawet co 30 tysięcy kilometrów. Ich producenci przekonują, że po zakupie tego produktu odpowiedź na pytanie "co ile wymiana oleju" będzie bardzo optymistyczna dla kierowcy.

Okazuje się jednak, że najważniejsze są zalecenia producenta samochodu. Opieszała wymiana oleju - nawet jeśli ma on etykietę "long life" - może spowodować awarię silnika lub konieczność wymiany turbosprężarki.

Co ile wymiana oleju? Groźny mit: Niektórzy nie wymieniają oleju w ogóle

Na pewno zdarzają się kierowcy, którzy zupełnie lekceważą wymianę oleju i dokonują jej dopiero po pokonaniu 100 tysięcy kilometrów. Takie postępowanie może okazać się niezwykle tragiczne w skutkach. Potężna awaria może przyjść w każdej chwili. 

Zbyt rzadka wymiana oleju może nadwyrężyć każdy silnik. Te nowoczesne o większej pojemności będą potrzebowały lepszego smarowania. Dlatego najważniejsze powinno być stosowanie się do zaleceń producenta samochodu. Remont silnika, w którym nie jest wymieniany olej, może okazać się naprawdę skomplikowana i nie każdy mechanik podejmie się tego zadania.

Mit numer trzy: wymiana oleju jest ważniejsza w nowych samochodach niż używanych

Kierowca używanego auta nie powinien lekceważyć zaleceń dotyczących wymiany oleju. Zdanie ekspertów na ten temat jest jednoznaczne. Samochody nowe i używane powinny być traktowane pod tym względem dokładnie tak samo.

Warto o to zadbać, szczególnie kiedy planuje się sprzedaż pojazdu w przyszłości. Regularna wymiana oleju zapewni pojazdowi trwałość i lepszy stan techniczny, który zachęci potencjalnych kupców. Osoba zainteresowana kupnem samochodu będzie zwracała na to uwagę. Nieregularna wymiana oleju będzie oznaczała konieczność wymiany turbosprężarki lub remontu silnika w niedalekiej przyszłości. 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News