Cmentarz jako izolatorium
Pixabay jozefbabij
Irmina Jach - 21 Listopada 2020

Władze polskiego miasta wysyłają ludzi na kwarantannę na cmentarz. Ręce opadają

Cmentarz w jednej z polskich miejscowości w województwie kujawsko-pomorskim został wykorzystany przez władze do bardzo nietypowych celów. Postanowiono, że nekropolia świetnie sprawdzi się jako izolatorium dla osób chorych na COVID-19. Lokalna społeczność nie kryje szoku, nawet niektórzy radni przyznają, że nie byliby w stanie skorzystać z tego rozwiązania.

Cmentarz w Lipnie w województwie kujawsko-pomorskim został wyznaczony jako miejsce odbywania kwarantanny zbiorowej. Mieszkańcy miejscowości oraz politycy nie kryją oburzenia. Władze miasta tłumaczą, że nie miały innego miejsca. Nie kryją, że "zainteresowanie jest małe, zgłosiły się dwie osoby". Trudno się dziwić.

Nie żyje wielki Polak, zmarł w nocy. Tragiczna wiadomość nagle obiegła media w całym krajuNie żyje wielki Polak, zmarł w nocy. Tragiczna wiadomość nagle obiegła media w całym krajuCzytaj dalej

Cmentarz został przekształcony w izolatorium

W budynku, z którego mogą skorzystać zarażeni koronawirusem, znajdują się chłodnia i cmentarna kaplica. Niemal codziennie odbywają się tam pogrzeby. Burmistrz Paweł Banasik nie ma jednak wątpliwości, że to dobre miejsce na kwarantannę.

Jak zaznaczył "to nie jest czterogwiazdkowy hotel, ale kwarantanna to jest coś, na co możemy się nie zgadzać, ale jesteśmy zmuszeni do tego, żeby się jej poddać. I tutaj nie szukajmy luksusów".

Z decyzją włodarza miasta nie zgadza się część radnych. Politycy otwarcie przyznają, że rozumieją zbulwersowanie członków lokalnej społeczności, gdyż sami nie chcieliby przebywać w takich warunkach. Zaznaczają, że może to niekorzystnie oddziaływać na psychikę chorych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

- Wydaje mi się, że nie jest to przystosowane dla ludzi chorych. Odmawiają kategorycznie. Mówią, że jak można ludzi za życia umieszczać na cmentarzu. To nie jest miłe patrzeć na nagrobki, patrzeć na pogrzeby. Może się komuś wydawać, że jest spokój, cisza. Nieprawda, to działa na psychikę, samo miejsce - skomentowała Wiesława Tyfczyńska, radna Lipna.

- Prosiłabym pana burmistrza o to, aby znalazł inne miejsce, jeśli bym nie miała własnego lokum. Dlatego, że bym się bała, psychika człowieka pracuje w takim przypadku - wtórowała jej radna Anna Domeradzka.

Renata Gołębiewska, sekretarz miasta Lipna zdecydowała się na kontrargumentację. Przestawicielka urzędu zaznaczyła, że chorzy są "wspierani psychologicznie", pomieszczenia w cmentarnym budynku zostały dostosowane do celu, do którego zostały przeznaczone, a władze dbają o regularne dostarczanie izolowanym posiłków.

Dzisiaj grzeje:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Z ostatniej chwili: tragiczne informacje obiegły Polskę. Nie żyje b. poseł, burmistrz i prezydent miasta
 3. Decyzja zapadła, nowe przepisy już weszły w życie. Wielkie zmiany dla żłobków i przedszkoli, rodzice powinni wiedzieć
 4. TVN pilnie ostrzega, zacznie się już w weekend. Duże utrudnienia dla milionów Polaków

- Czy to jest dobre miejsce? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Na dzień dzisiejszy jest jedynym miejscem, którym miasto dysponowało i które mogło wskazać do odbywania kwarantanny zbiorowej - podsumowała w rozmowie z portalem Super Express.

Izolatorium na nekropolii nie cieszy się obecnie zbyt dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców, którzy desperacko poszukują alternatywnych rozwiązań. Włodarze miejscowości przyznają, że z cmentarnego budynku skorzystały dotychczas tylko nieliczne osoby. Co myślicie o pomyśle władz Lipna?

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Objawy chorej wątroby widoczne gołym okiem. Pod żadnym pozorem ich nie lekceważcie
 3. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
 4. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
 5. Świerzyński najpierw miał dziecko z 16-latką, potem porwali mu syna. Młody chłopak mógł umrzeć
 6. Otworzyli testament Gulbinowicza. Niewiarygodne, co stanie się z częścią jego majątku
 7. Bogata w witaminy i wspierająca odporność surówka z kiszonej kapusty, pozycja obowiązkowa do jesiennego obiadu. Nie da się jej oprzeć
 8. Niestosowne słowa fanki na temat “Rolnik szuka żony”. Manowska dała jej popalić, bezpośrednia do bólu
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Super Express

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News