C+M+B 2019 Co to NAPRAWDĘ znaczy?

C+M+B 2019 Co to NAPRAWDĘ znaczy? Źródło: fot.youtube.com/tvp

C+M+B 2019 to skrót, który coraz częściej pojawia się na drzwiach polskich domów, pomimo tego, że kolędowanie i literki K+M+B były przez lata o wiele bardziej powszechne. Czym jest więc takie nazewnictwo i co tak naprawdę oznacza?

C+M+B 2019 jest skrótem, który w ostatnim, poświątecznym okresie zaczął zyskiwać wielką popularność. Pomimo tego, że poprzedni skrótowiec umieszczany na polskich drzwiach zapisywany był za pomocą liter K+M+B, to ta tendencja zaczęła się drastycznie odwracać. Co stoi za tajemniczymi napisami?

C+M+B 2019 coraz częściej na polskich drzwiach. Co oznacza ten napis?

Wielu mogłoby się wydawać, że C+M+B, jest odpowiedzią na wzięte z tradycji polskiej K+M+B, które oznaczało imiona trzech mędrców ze wschodu, którzy mieli pojawić się w miejscu narodzenia Jezusa Chrystusa. Kacper, Melchior i Baltazar byli królami, którzy mieli przyjść do Betlejem, aby złożyć dary przyszłemu Zbawicielowi. To na ich cześć, według tradycji zapisuje się litery K+M+B. Wydawać by się mogło, że C zamiast K jest łacińską, bądź też angielską wersją imienia Kacper. Tak jednak nie jest, a prawda jest zakorzeniona o wiele głębiej, w łacińskiej tradycji chrześcijaństwa. Skrót z literką C oznacza Christus mansionem benedicati, czyli nic innego jak "Niech Chrystus Błogosławi ten dom", co powinno być właściwym napisem goszczącym na drzwiach w momencie kolędy. Zaś "plusy" znajdujące się pomiędzy literami to nic innego, jak krzyże, czyli symbole Chrystusa.

Czy nie można zapisywać K+M+B?

Kościół katolicki pomimo tego, że zaleca formę z literką C, wcale nie odradza tej z użyciem K. Wiadome jest, że tradycja uczczenia trzech króli w tej formie jest bardzo zakorzeniona, a sam kościół nie uznaje liter K.M.B. za grzeszne. Mało tego, dużo duchownych przyznaje, że sam zapis nie ma żadnego znaczenia, ponieważ chodzi tutaj o intencje. Na ten temat postanowił się wypowiedzieć sam rzecznik polskiego episkopatu.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ - Poświęconą w kościele kredą oznaczamy drzwi naszych domów pisząc cyfry nowego roku oraz inicjały tradycyjnych imion świętych Mędrców: K+M+B (Kacper, Melchior, Baltazar - red.), lub pisane w wersji łacińskiej (C+M+B). To ostatnie tłumaczy się dodatkowo jako Christus mansionem benedicat (łac. Chrystus mieszkanie błogosławi). Podstawowym znaczeniem są jednak imiona trzech Mędrców" – stwierdził ks. Rytel-Andrianik.
ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Nigdy byście się nie domyślili! Wiek Barbary Kurdej-Szatan to totalne zaskoczenie
  2. Szokujące wyznanie Czytelnika: "Ta jędza wrobiła mnie w DZIECKO! Nie zapłacę ani grosza"
  3. Co tam się wydarzyło?! Widzowie Polsatu wstrzymali oddech w czasie występu na żywo
  4. Szaleństwa kultowej gwiazdy Klanu odebrały nam mowę!
  5. Służba Ochrony Państwa nie zdała egzaminu? Ten film tego dowodzi
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News