Kiedy egzamin zawodowy 2019? CKE podało terminy

Kiedy egzamin zawodowy 2019? CKE podało terminy Źródło: pixabay.com/PublicDomainPictures

CKE - egzamin zawodowy 2019 - kiedy odbędzie się ważny egzamin dla uczniów ostatnich klas technikum i szkoły zawodowej? Dla nich matura nie jest jedynym testem, który muszą zdawać. Zawód, do którego przygotowują się przez lata swojej edukacji, musi być potwierdzony państwowym dokumentem.

CKE - egzamin zawodowy 2019 już niebawem, uczniowie już teraz się do niego przygotowują i przypominają wiedzę, która wpajana im była przez lata nauki w technikum lub zawodówce. 

1 września 2017 roku weszły w życie przepisy, które wprowadziły nieco zmian w egzaminie potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie, między innymi była to zmieniona podstawa nauczania.

Egzamin zawodowy ma sprawdzać kwalifikację ucznia do wykonywania zawodu. Składa się on z części pisemnej i praktycznej, a jeśli przejdzie się go pozytywnie, wystawiane jest świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie. Ten dokument oraz dyplom wydawany jest przez komisję okręgową.

Aby lepiej przygotować się do egzaminu, uczniowie już teraz zaczęli naukę, przecież nie mają wcale tak dużo czasu. Ich podstawowym źródłem wiedzy są arkusze z poprzednich lat, które bez problemu można znaleźć na oficjalnej stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjna.

W zeszłym roku egzamin zawodowy zdało 304 169 uczniów, czyli 75,28% przystępujących do tego ważnego sprawdzianu wiedzy i umiejętności. Te osoby otrzymały świadectwo potwierdzające kwalifikację w danym zawodzie.

CKE - egzamin zawodowy 2019: kiedy? Harmonogram - terminy i godziny

Egzamin zawodowy w 2019 roku jest przeprowadzony w dwóch turach: zimowa i letnia. Część zimowa była przeprowadzona w styczniu i lutym. Natomiast edycja letnia będzie miała miejsce w czerwcu i potrwa do lipca. 

Jak przedstawia się harmonogram przeprowadzania egzaminu?

  • Część pisemna odbędzie się 18 czerwca (40 pytań jednokrotnego wyboru, egzamin trwa godzinę, może być przeprowadzany pisemnie lub na komputerze)
  • Część praktyczna dla modelu d - 17 czerwca
  • Część praktyczna dla modelów: w, wk, dk - od 21 czerwca do 4 lipca

Co oznaczają dane modele? Rozszyfrowujemy skróty: w - egzamin z egzaminatorem, egzamin na zmianach, stanowiska wyposażone w specjalistyczny sprzęt, wk - egzamin z egzaminatorem, egzamin na zmianach, stanowiska wyposażone w komputery i sprzęt, dk - egzamin bez egzaminatora, egzamin na zmianach, stanowiska wyposażone w komputery i drukarki.

Egzaminy dla wybranych kwalifikacji są przeprowadzane w innych terminach, zaliczają się do nich Z.22 - wykonywanie działań ratowniczych, MS.20 - technik pożarnictwa, które odbywały się w maju, oraz Z.23, czyli technik pożarnictwa (5 czerwca), MS.21 - zarządzanie działaniami pożarniczymi (6 czerwca).

Daty są ustalane przez Centralna Komisję Egzaminacyjną, jednak konkretne godziny, podobnie jak miejsce są określane przez placówki edukacyjne.

  1. Największe afery na wykop.pl. Sposób, w jaki użytkownicy je przeprowadzają, może zaskoczyć
  2. Użytkownicy wykop.pl nagłośnili akt wandalizmu młodej instagramerki. Dziewczyna przeprasza
  3. Top 10 najpopularniejszych wpisów na wykop.pl w kwietniu 2019
  4. Najdziwniejsze zawody świata. Chciałbyś mieć taką profesję?
  5. Kim jest mąż Kamilli Baar? Gwiazda Na dobre i na złe mówi o swoim partnerze
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu