Cisza wyborcza to wyznaczony prawnie okres między zakończeniem kampanii wyborczej a zamknięciem lokali wyborczych, w których nie wolno prowadzić żadnej politycznej agitacji w przestrzeni publicznej. W Polsce istnieje od 1991 roku i od tego momentu przy każdej okazji wzbudza niesamowite kontrowersje. Już jutro w żadnym medium nie usłyszymy słowa o polityce.

Cisza wyborcza obowiązuje nie tylko w naszym kraju. W swoim prawodawstwie posiada ją przynajmniej kilkadziesiąt innych państw, a zasady jej dotyczące mogą się znacząco różnić.

W Argentynie przestrzeń publiczna uwolniona jest od polityki na 48 godzin, w Czechach czas ten wynosi trzy dni, a w Australii agitacja jest nielegalna od godziny 0:00 w środę poprzedzającej głosowanie, które kończy się zawsze w sobotę.

W Polsce wszelkie audycje, publikacje, wiece i wywieszanie plakatów zakazane jest od północy w dzień poprzedzający dnień do zamknięcia wszystkich lokali wyborczych. W tym czasie zabronione jest nawet publikowanie sondaży, a celem takiego rozwiązania jest umożliwienie wyborcy zastanowienia się bez niepotrzebnych bodźców zewnętrznych.

Cisza wyborcza: kiedy nastąpi i jak jej przestrzegać

Wybory samorządowe 2018 odbędą się w niedzielę 21 października, czyli już pojutrze. Począwszy od godziny dwunastej w nocy w piątek, czyli pierwszych sekund dnia poprzedzającego wybory, zakazane pod groźbą grzywny jest publiczne nakłanianie do głosowania na daną osobę, prowadzenie audycji z kandydatami, publikowanie w mediach i emitowanie spotów wyborczych, manifestacje, wiece czy rozklejanie plakatów i banerów.

Przy każdej okazji największe kontrowersje wzbudzają plakaty, które, jakby nie patrzeć, są formą agitacji. Prawo nie dotyczy jednak plakatów rozklejonych przed dniem, w którym obowiązuje cisza wyborcza.

Naruszenie prawa w tej kwestii może sporo kosztować. Jak wynika z art. 498 Kodeksu Wyborczego, wysokość grzywny regulowana jest zgodnie z Kodeksem Wykroczeń i może wynieść między 20 zł a 5 tys. zł.

Dużo więcej ryzykuje ten, kto w dniu wyborów opublikuje jakiekolwiek sondaże, zanim zamknięte zostaną wszystkie lokale wyborcze. W takiej sytuacji sąd może nałożyć już karę w wysokości od 500 tys. zł do okrągłego miliona.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

13 polskich gwiazd, które weszły do polityki [ZDJĘCIA]

Wybory samorządowe już w niedzielę!

Wybory samorządowe 2018 są jednymi z najbardziej emocjonujących od lat. Emocje wzbudza nie tylko walka wyborcza w Warszawie, ale także w innych większych miastach, jak Kraków czy Gdańsk. Wybory w nich zyskały ogólnopolski rozgłos dzięki postawieniu przez największe partie na znanych kandydatów, często parlamentarzystów. W stolicy wybory niosą ze sobą również podteksty ogólnokrajowe.

Lokale wyborcze zostaną otwarte 21 października, wtedy także Polacy wybiorą prezydentów miast, burmistrzów, wójtów, radnych miejskich, gminnych i do sejmików. Ewentualna druga tura w wyborach a urzędy jednoosobowe odbędzie się 4 listopada.

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Donald Tusk. Twitter polityka zalewany hejtem
  2. Nie żyje polityk PiS. Miał osiągnąć sukces w wyborach
  3. Prezydent upokorzył żonę na oczach kamer! „Co za burak”
  4. Te zwierzęta straszliwie cierpiały, nie mógł tego wytrzymać. Zrobił coś niesamowitego
  5. Ile zarabia Alicja Bachleda-Curuś? Zarobki ma bajeczne

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych?

Loading ... Loading ...

Bawią do łez! Najgorsze polskie plakaty wyborcze wszech czasów