Centralna Agencja Wywiadowcza zdecydowała się, na odtajnienie istotnych dokumentów dotyczących Stefana Bandery i jego działalności. Wyczytać w nich można, jak amerykanie postrzegali jego działalność i ukraińskie państwo, które stworzył. Informacje CIA ujawniają także, czyim agentem był zbrodniarz. 

W elektronicznej bibliotece CIA zamieszczono 293 strony dokumentów, dotyczących tylko  Stefana Bandery, lidera Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Dokumenty jasno stawiają sprawę, jeśli chodzi o działalność i profil polityczny opisywanego. Nazywa się go w nich hitlerowcem, faszystą i niemieckim szpiegiem.

Amerykanie potwierdzają także, że Bandera był agentem III Rzeszy i pracował pod pseudonimem operacyjnym „Consul II”. Wyraźnie stwierdzono także, że współpracował on po wojnie z CIA.

Państwo bezprawia

Stefan Bandera miał być jedynie niemieckim narzędziem do spełniania polityki etnicznej Berlina, wyrażającej się w czystkach i wywózkach. Okazuje się także, że był zupełnie nieprzydatny poza granicami Ukrainy zachodniej, gdyż tylko tam był znany. W dokumentach kierowane przez niego państwo nazywane jest „skundlonym”, odznaczającym się wyjątkowym okrucieństwem. Takim, w którym nie panuje żadne prawo w przeciwieństwie nawet do tych totalitarnych.

Haniebna historia

Autor raportu o Banderze opisuje także jego ofiary. Ukraińskie państwo, którym kierował, istniało jedynie pięć tygodni, jednakże ilość jego ofiar, jak na tak krótki czas, jest zatrważająca. Statystyki wymieniają: 15 tys. Żydów, 3 tys. Ukraińców oraz kilka tysięcy Polaków. Pracownik CIA skrytykował także tych, gloryfikujących tę krótkotrwałą historię, twierdząc, że korzystają z wad ludzkiej pamięci i przedstawiają epizod ten jako bohaterski.

Twórca dokumentów jest zdania, że powinno zadziać się na odwrót. Twierdzi, że ewentualna niepodległa Ukraina w przyszłości powinna wymazać ze swojej historii ten „haniebny hitlerowski, faszystowski epizod, który przyniósł tylko wstyd, hańbę i cierpienie”.

źródło: tojuzbylo.pl

9 największych psychopatów wszech czasów

20 oznak, że III wojna światowa właśnie się zaczęła

...

Zobacz również