Kuria naciskała. Miasto zrezygnowało ze spektaklu o pedofilii w Kościele

Kuria naciskała. Miasto zrezygnowało ze spektaklu o pedofilii w Kościele Źródło: Fot. Wikipedia.org

"#chybanieja", spektakl powstający w rzeszowskim teatrze pod okiem reżysera Pawła Passiniego, został zablokowany kontrowersyjną decyzją władz miasta jeszcze przed premierą. Nieoficjalnie powodem jest interwencja kurii, która wywarła nacisk na prezydenta w związku z treścią przedstawienia. Aktorzy są oburzeni i niepewni swojej przyszłości.

"#chybanieja" tak samo, jak w 2017 roku "Klątwa" (o czym informowaliśmy na Pikio.pl) wywołał dyskusję na temat tego, co wolno wystawiać w teatrach, a czego nie należy, by nie wzburzyć grupy interesu i wpływów, którą bez dwóch zdań jest polski Kościół katolicki. Przygotowywany od 1,5 miesiąca w rzeszowskim teatrze spektakl, miał zaplanowaną przedpremierę na warszawskim festiwalu Gorzkie Żale, który odbędzie się w dniach 9 i 10 marca, a który organizuje Centrum Myśli Jana Pawła II.

Niestety z racji decyzji władz miasta prace nad sztuką zostały brutalnie przerwane i na ten moment nie wiadomo, czy dojdzie do jej wystawienia. Nieoficjalnie mówi się, że największy wpływ na nią miała kuria, która została urażona bardzo wymownym fragmentem scenariusza, który co ważne, był przez cały czas jawny.

Kontrowersyjny fragment traktuje o coraz głośniejszej pladze pedofilii wśród księży katolickich. W przeciwieństwie do "Klątwy" brak w nim jednak aktów, które mogłyby prowadzić do obrazy uczuć religijnych, czy zgorszenia. Temat pedofilii miał się jednak okazać na tyle trudny dla Kościoła, że doprowadził do ocenzurowania spektaklu zanim w ogóle ktoś miał szansę go zobaczyć.

Spektakl "#chybanieja" rozwścieczył Kościół

O całej sprawie w bardzo wymownych słowach poinformował za pośrednictwem Facebooka Artur Pałyga, autor scenariusza do "#chybanieja". Jak przekazał, zdaniem osób zainteresowanych to właśnie miejscowa kuria doprowadziła do przerwania prób.

- Teatr Maska w Rzeszowie odwołuje na polecenie prezydenta Rzeszowa premierę spektaklu #chybanieja, mówiącą o sprawach, o których debatuje właśnie kongres w Watykanie. Mówią, że to po interwencji kurii. Pracujemy od 1,5 miesiąca bez umów i dowiedzieliśmy się, że mamy już sobie iść - czytamy.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

W sprawie wypowiedział się również reżyser zdjętego z desek przed premierą spektaklu.

- Nie poznaliśmy konkretnych powodów. Zostaliśmy wezwani przez dyrekcję teatru. Poinformowała nas, że prezydent kazał wycofać się z prac nad spektaklem. Tak naprawdę nic jeszcze nie powstało i nikt nie widział przedstawienia. Na jakiej podstawie ktoś z urzędu miasta może w niego ingerować? Nie ukrywaliśmy tekstu sztuki. Nieoficjalnie usłyszeliśmy, że były naciski z kurii oraz to, że dzwonił ktoś ze Świątyni Opatrzności Bożej -  powiedział Paweł Passini.

Co takiego ma przedstawiać "kontrowersyjna" sztuka?

"#chybanieja" podejmuje trudną tematykę pedofilii w kościele i zabobonów na polskiej wsi. W scenariuszu występuje postać biskupa, który jest zarazem ojcem i mężem, a dodatkowo molestuje swoje potomstwo. Oprócz tego dochodzi do ukazania obrzędu "Judaszków", podczas którego zwyczajowo dochodzi do bicia i palenia kukły Żyda.

- W sztuce pojawia się postać córki kardynała Degollado, która dowiedziała się, że jej ojciec jest biskupem, ma inną żonę i dzieci, a potem okazuje się, że dzieci były molestowane [...] Przywołujemy też obrzęd Judaszków, który odbywał się nieopodal Rzeszowa jeszcze do niedawna. Polega on na tłuczeniu kukły Żyda, podpalaniu jej i zrzucaniu do rzeki - mówi Passini.

Sprawę skomentował już także rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa. Oficjalnym powodem odwołania spektaklu są "kontrowersyjne treści".

- To decyzja władz miasta, ponieważ teatr jest naszą jednostką. Docierały do nas informacje, że spektakl ma bardzo kontrowersyjne treści mogące obrażać uczucia religijne obywateli pochodzenia żydowskiego, jak i polskich katolików. Sprawdziliśmy to i okazało się to prawdą. To zdecydowało o naszej decyzji wstrzymujące prace nad spektaklem - przekazał w rozmowie z naTemat Maciej Chłodnicki.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Krystyna Pawłowicz zdradziła swój sekret. "Zrobiła z siebie pośmiewisko"
  2. Niewiarygodne! Giertych będzie przesłuchiwał Kaczyńskiego?
  3. Mówił, że "z Pauliny zrobi k**wę". Zadał jej i dziecku kilkadziesiąt ciosów nożem
  4. Wzrost i waga Barbary Kurdej-Szatan zaskakuje. Ma świetne wymiary
  5. Co studiował Marcin Prokop? Wykształcenie prowadzącego DD TVN jest imponujące

 

źródło: naTemat

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News