Objawy choroby Parkinsona. Te symptomu powinny Cię zaniepokoić

Objawy choroby Parkinsona. Te symptomu powinny Cię zaniepokoić Źródło: Pexels/Kaboompics

Choroba Parkinsona jest bardzo poważną chorobą ośrodkowego układu nerwowego. Jej objawy pojawiają się bardzo powoli i zwykle występują u osób w starszym wieku. Warto zwrócić uwagę na różne sygnały ostrzegawcze, które mogą sugerować wczesne stadium Parkinsona.

Choroba Parkinsona jest zwyrodnieniową chorobą ośrodkowego układu nerwowego. Zwykle występuje u osób starszych (między 40. a 60. rokiem życia), ale czasem pojawia się również u ludzi młodych. Jej objawy postępują bardzo powoli i często są niezauważalne na pierwszy rzut oka. Jednocześnie bardzo łatwo można je pomylić z typowymi przypadłościami wieku starczego czy schorzeniami reumatycznymi. Wiedza na temat symptomów choroby Parkinsona może ułatwić szybką diagnozę.

Choroba Parkinsona. Objawy, które powinny Cię zaniepokoić

Choroba Parkinsona objawia się na wiele różnych sposobów. Najbardziej charakterystyczne w jej przebiegu jest upośledzenie narządu ruchu i zaburzenia równowagi. Chorzy obserwują spowolnienie ruchowe i pewnego rodzaju niezgrabność. Coraz trudniej jest im wykonywać czynności wymagających precyzji.

Objawy postępują bardzo powoli i mogą pojawiać się po kilku latach. Innym niepokojącym symptomem jest problem z rozpoznawaniem zapachów. Badania wskazują na to, że 90 procent osób chorych na Parkinsona całkowicie traci węch.

Kolejnymi wczesnym objawami są bezsenność lub parasomnia czyli wykonywanie gwałtownych, niekontrolowanych ruchów podczas snu. Symptomem najczęściej bagatelizowanym są stany depresyjne, które również mogą towarzyszyć chorobie Parkinsona. Wynika to ze zmian zachodzących w równowadze chemicznej mózgu.

Charakterystyczne jest także zaburzenie neurologiczne, zwane mikrografią. Polega ono na stopniowym zmniejszaniu się liter w trakcie pisania. Warto zwracać też uwagę na problemy związane z układem pokarmowym. We wczesnym stadium choroby mogą pojawić się kłopoty z trawieniem oraz wypróżnieniem.

Jak szybko rozpoznać chorobę Parkinsona?

Rozpoznanie choroby Parkinsona polega na bardzo dokładnym wywiadzie z pacjentem i szczegółowej obserwacji wszystkich objawów. Nie istnieje żaden test sprawdzający obecność tej choroby w organizmie. Standardowym sposobem diagnozowania tego schorzenia jest wykonanie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. 

Przyczyny zapadania na tę chorobę nie są jeszcze znane, ale potwierdzone jest, że duży wpływ mają czynniki środowiskowe, które źle wpływają na układ nerwowy. Leczenie choroby Parkinsona polega więc jedynie na łagodzeniu objawów i spowalnianiu jej postępowania. Aby jak najwcześniej zdiagnozować to schorzenie najlepiej bacznie obserwować swój organizm, a w przypadku niepokojących symptomów niezwłocznie zgłosić się do lekarza

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News