choroba język krostka nowotwór
pixy.org Tressa Rains CC0
Joanna Szwalikowska - 29 Grudnia 2020

Zaczyna się od krostki na języku. Podstępna choroba atakuje znienacka, umiera nawet 50% osób z objawami

Ludzki organizm nie zawsze od razu daje jasne znaki, iż dopadła nas jakaś choroba. Bardzo często niepozorny objaw uznawany za nic poważnego może być wskazówką, że zmagamy się nawet z nowotworem. Jedną z jego odmian, o której zdecydowanie zbyt rzadko mówi się głośno, jest rak języka. Na jego obecność może wskazywać nawet zwyczajna krostka.

Rak języka to choroba, która najczęściej występuje w postaci nowotworu złośliwego w obrębie naszej szyi oraz głowy. Początkowo nie daje praktycznie żadnych niepokojących objawów. Odpowiednio wczesne wykrycie takiego schorzenia może uratować życie, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych faktów. 

Rak języka, czyli często przemilczana, aczkolwiek bardzo poważna choroba. Jakie są jej przyczyny?

Do tej pory nie udało się jednoznacznie stwierdzić przyczyn raka języka. Z pewnością okolicznościami sprzyjającymi wystąpieniu tego schorzenia jest palenie tytoniu oraz nadużywanie alkoholu czy wirus ludzkiego brodawczaka HPV.

Negatywnie wpłynąć na nasz organizm mogą również opary spawalnicze czy azbest. Czynnikami, które mogłyby okazać się podstawą chorobą, są także niedobory witaminy b2 lub żelaza. Ze statystyk wynika, że aż 50 proc. chorych, zmagających się z tym nowotworem, umiera. 

Koleżanki zrobiły sobie zwyczajne zdjęcie. Zamarły, kiedy między nogami jednej z nich dojrzały porażający szczegółKoleżanki zrobiły sobie zwyczajne zdjęcie. Zamarły, kiedy między nogami jednej z nich dojrzały porażający szczegółCzytaj dalej

Pierwsze objawy nowotworu mogą być bardzo łatwe do zbagatelizowania zarówno w przypadku raka języka, jak i innych nowotworów. Pamiętajmy więc o regularnym badaniu się oraz konsultowaniu niepokojących nas objawów z lekarzami. Im wcześniej to zrobimy, tym większą szansę będziemy mieli na powrót do zdrowia. 

Jednym z pierwszych objawów raka języka może być malutka krostka lub rana. Sami możemy mieć trudność z zauważeniem zmian na języku, nie będzie to problemem natomiast dla doświadczonego stomatologa. W późniejszych stadiach choroby możemy spotkać się z trudnościami w przełykaniu oraz mówieniu. Dodatkowo, może pojawić się krwawienie języka oraz nieświeży oddech. 

W zaawansowanym stadium raka chorzy mają problem z opanowaniem ślinotoku, zachłystywaniem się czy szczękościskiem, a nawet przełykaniem pożywienia oaz śliny. Przekłada się to na stopniowe wyniszczenie organizmu, które w konsekwencji prowadzi do wyniszczającego chudnięcia. 

Lekarze, którzy najczęściej wykrywają u pacjentów nowotwór języka, to stomatolodzy oraz laryngolodzy. Schorzenie to może powodować ból, który mylony jest często z bólem ucha. W celu rozpoznania choroby, pacjent otrzymuje skierowanie na badania: RTG, USG, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. 

Kolejnym etapem jest badanie histopatologiczne. Pozwala ono na rozpoznanie stopnia złośliwości nowotworu, a w związku z tym dopasowanie leczenia. We wczesnym stadium chory poddaje się leczeniu operacyjnemu, poprzez usunięcie chorych tkanek oraz stosowanie naświetlania. 

W przypadku poważniejszych stadiów choroby, należy wyciąć język lub żuchwę, by następnie zostały one zrekonstruowane. Jeżeli nie ma już szans na operację, stosuje się chemio- lub radioterapię. 

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Niewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Zenek Martyniuk. Widok jego domu wyzwala skrajne reakcjeCzytaj dalej

Źródło: o2

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News