Nigdy więcej nie położysz tego na chleb. UOKIK ostrzega, kobietę aż zmroziło, gdy poznała skład produktu

Nigdy więcej nie położysz tego na chleb. UOKIK ostrzega, kobietę aż zmroziło, gdy poznała skład produktu Źródło: Unsplash/ Toa Heftiba

Chleb można posmarować najróżniejszymi produktami. Wszelkich smarowideł znajdzie się w sklepach pod dostatkiem. Na zakupach trzeba jednak mocno uważać - często zamiast prawdziwego masła można omyłkowo trafić na łudząco podobne opakowanie z zamiennikiem, który jednak składem różni się diametralnie.

Chleb z masłem - to brzmi swojsko i smacznie. Ważne jednak, by nie pomylić prawdziwego masła z różnego rodzaju zamiennikami, których skład ma z nim niewiele wspólnego. A takich produktów jest na półkach pełno - przyciągają po pierwsze podobnym opakowaniem, po drugie - mniejszą ceną. A skoro coś jest podobne i tańsze, to po co przepłacać? Jednak cena w tym przypadku nie bierze się znikąd. Chodzi o skład.

Chleb z miksem czy margaryną to nie to samo, co chleb z masłem

Porównanie produktów przeprowadzono na portalu finanse.wp.pl. Zestawiono ze sobą dwa bardzo podobne produkty. Jeden z nich - prawdziwe masło - kosztował 4,29 złotych za kostkę 170 g,  drugi był znacznie tańszy - 2,39 za kostkę 200 g. Jednak mniej kosztowny oznacza w tym przypadku także mniej zdrowy. Był to mix tłuszczowy o bardzo niekorzystnym składzie.

Jak na łamach portalu tłumaczy dietetyk Aneta Łańcuchowska, prawdziwe masło powinno zawierać w składzie minimum 75 procent tłuszczu. Miksy tłuszczowe składają się zaś z wody, tłuszczu palmowego, emulgatorów i konserwantów. Niedobry skład uzasadnia niską cenę. Producent stosuje sprytny wybieg, upodobniając wizualnie swój produkt do prawdziwego masła, lecz kluczowe jest czytanie zawartości - a większość klientów wciąż tego nie robi.

UOKIK ostrzega przed zamiennikami. "Należy uważnie czytać etykiety"

Przed zamiennikami ostrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Uważaj na produkty podobne do masła. Zdarza się, że ich nazwy lub obrazki na opakowaniu wprowadzają w błąd. W sprzedaży są: masło o zawartości ¾ tłuszczu, masło półtłuste, miksy tłuszczowe, masło roślinne, margaryna. Należy uważnie czytać etykiety i szukać informacji dotyczących zawartości tłuszczu mlecznego - mówi rzecznik UOKIK.

Klientów jednak zawsze ostatecznie kusi mniejsza cena. Etykieta ze składem wydaje się mocno abstrakcyjna, gdy nie ma punktu odniesienia. Codzienne spożywanie zamiennika może być, niestety, szkodliwe. Warto więc uważać czym smarujemy chleb.

Dzisiaj grzeje: 1. To był najbardziej szokujący odcinek "Świata według Kiepskich". Fani zamarli
2. 500 plus dla emerytów jeszcze w tym roku! Warto pospieszyć się ze złożeniem wniosku

- Nadmiar utwardzonego tłuszczu palmowego przyczynia się do zwiększenia stężenia cholesterolu typu LDL i zmniejszenia poziomu cholesterolu dobrego typu HDL, tym samym zwiększając ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca, natomiast konserwanty mogą wywoływać reakcje alergiczne - tłumaczy Aneta Łańcuchowska.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Donald Tusk wolałby, żeby to zdjęcie nigdy nie ujrzało światła dziennego. Pospadacie z krzeseł
  2. Kot zakradł się do łóżeczka chorego dziecka, gdy nikt nie patrzył. To, co zrobił złamie wam serce
  3. Już wszystko jasne. Vega opublikował pełny zwiastun Polityki
  4. Chciała tylko odpocząć nad morzem. Zmarła po kąpieli w Bałtyku
  5. Z wody wyłowiony dwa ciała kobiet. Okazało się, że to mistrzynie świata, szczegóły ich śmierci są porażające

Źródło: WP

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News