Okręty Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej znajdują się obecnie na Morzu Bałtyckim, gdzie uczestniczyły w ćwiczeniach. Teraz, powracając do bazy, flota składa przyjacielskie wizyty w portach nadmorskich państw. W Gdyni jednak jej nie zobaczymy. 

Aktualnie po Bałtyku pływa zespół chińskich statków w dosyć nielicznym składzie. ChRL w naszym regionie reprezentują trzy statki, niszczyciel rakietowy „Hefei” (174) typu 052D, fregata rakietowa „Yuncheng” (571) typu 054A oraz zaopatrzeniowiec floty „Luomahu” (964) typu 903A. Brały one udział we wspólnych manewrach z marynarką rosyjską oraz w jej święcie na wyspie Kronstadt.

Chińczycy pragnęli złożyć kurtuazyjną wizytę w Gdyńskim porcie, tak jak zrobili to w 2015 roku, kiedy witano ich w wielką pompą. Nie wiadomo, dlaczego odpowiedź Warszawy była tym razem negatywna. Może mieć to związek z chińsko-rosyjską współpracą.

Dojściem wizyty do skutku zainteresowana była ambasada Chin w Polsce. W ocenie zdarzenia warto wziąć pod uwagę fakt, że flota przybiła wcześniej do portów w Helsinkach i Rydze.

Kto ma lepszą armię: Polska czy Ukraina? PORAŻAJĄCA różnica!

źródło: wolnosc24.pl

...

Zobacz również