Emerytura niemiecka dla Polaka? Okazuje się, że ci, którzy odprowadzali składki za zachodnią granicą, mogą teraz dociekać swoich praw. Kto więc może liczyć na wypłaty w euro?

Emerytura zagraniczna jest jednym z najważniejszych tematów dla polskich pracowników. Nierzadko jest dużo wyższa od tej, na którą analogicznie mogą liczyć Polacy pracujący w ojczyźnie. W odpowiedzi na zapotrzebowanie mieszkańców, Opole postanowiło zorganizować dzień otwarty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, podczas którego przyszli emeryci będą mogli uzyskać niezbędne informacje.

Niemiecka emerytura dla Polaka. Kto może liczyć na większe środki?

W najbliższy wtorek pracownicy ZUS i Deutsche Rentenversicherung w Opolu będą udzielać rad Polakom, którzy pracowali kiedyś w Niemczech. To oni, będą mogli skorzystać z tamtejszej emerytury. Rozmowy będą się odbywać zarówno po polsku, jak i po niemiecku. Obecni dostaną także pakiet dokumentów, które należałoby wypełnić, aby otrzymać środki w euro.

– Wielu mieszkańców Śląska, a później też z innych regionów Polski w latach 80., 90. i później wyjeżdżało do pracy za granicą, głównie do Niemiec. Wiele zakładów pracy delegowało też pracowników do pracy za zachodnią granicą. Jesteśmy przekonani, że spore grono z tych osób może być żywo zainteresowanych, jak czas zatrudnienia – ubezpieczenia za granicą wpłynie na ich przyszłość w postaci prawa do emerytury lub renty – powiedział rzecznik regionalny ZUS, Sebastian Szczurek.

Kto ma prawo do niemieckiej emerytury?

Zgodnie z porozumieniem z 1975 roku do pobierania niemieckiej emerytury uprawniona jest osoba, która składki odprowadzała w Polsce bądź w Niemczech lub w obu krajach. Wtedy, emeryt musi wybrać tylko jedno źródło finansowania. Ostateczną kwotę ocenia jednak ubezpieczyciel niemiecki.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Na celowniku PiS: Gwiazdy, które naraziły się władzy [ZDJĘCIA]

Jeśli zaś osoba przesiedliła się po 1990 roku w Niemczech, może korzystać z prawa Unii Europejskiej. Wtedy polski ubezpieczyciel wpłaca środki do niemieckiego ubezpieczyciela i łączna kwota zostanie przekazana do osoby uprawnionej do pobierania świadczenia.

Mimo wszystko emeryt może korzystać z dodatkowych środków, takich jak: dodatek opiekuńczy, dodatek dla sierot, dodatek kombatancki, dodatek za potajemne nauczanie podczas okupacji, dodatek za przymusowe prace.

Aby wnioskować o niemiecką emeryturę należy przedstawić następujące dokumenty: legitymacja ubezpieczeniowa lub legitymacja tymczasowe, zaświadczenia pracy, zaświadczenia z ZUS na temat okresu składkowego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dowód osobisty będzie zupełnie inny. Znamy nowy wzór
  2. Zarabiasz mało? Rząd dorzuci ci do wypłaty dodatkowe pieniądze
  3. Nowe progi dochodowe do 500 plus. Kto straci, a kto zyska dodatkowe pieniądze?

Ile NAPRAWDĘ zarabiają gwiazdy disco polo? Astronomiczne kwoty [RANKING]

Zobacz również