Masz centralne ogrzewanie? Mamy bardzo złą wiadomość

Masz centralne ogrzewanie? Mamy bardzo złą wiadomość

Za centralne ogrzewanie przyjdzie nam zapłacić więcej. Ciągle rosnące ceny węgla, gazu, a także podwyżki cen uprawnień emisji CO2 doprowadzą do sporego wzrostu cen ogrzewania. Korzystasz z niego? Mamy bardzo złą wiadomość.

Ciepło, które na jesieni i w zimie jest dla nas tak cenne, kosztuje. Wpływ na koszty ma wiele czynników, takie jak: cena węgla, który w Polsce jest nadal głównym źródłem grzewczym w ciągu ostatniego roku wzrosła o prawie 30 procent. Dodatkowym czynnikiem są nałożone przez Unie Europejską normy emisji dwutlenku węgla do atmosfery. W związku z normami emisji CO2, firmy energetyczne mogą nieodpłatnie wyprodukować jedynie pewną ilość dwutlenku węgla. Potem muszą zapłacić bardzo duże pieniądze za wypuszczanie do atmosfery szkodliwych substancji.

Od pewnego czasu to właśnie cena za emisje do atmosfery bardzo podrożały. Według dziennika "Gazeta Prawna" ceny są o 3,4 większe niż te w roku 2017. Dziś za każdą wypuszczoną do atmosfery tonę trzeba zapłacić około 25 euro, według analityków cena w przyszłych latach może kształtować się na poziomie 35-40 euro. Nie jest wykluczone, że w jeszcze bardziej odległej przyszłości przekroczy ona 50 euro! To dwukrotnie więcej niż obecna cena. DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Centralne ogrzewanie będzie mieć wpływ na stan finansowy przedsiębiorstw

Wzrost kosztów oprócz przeciętnego Kowalskiego dotyka oczywiście też oczywiście firmy, które zajmują się produkcją energii grzewczej. W ciągu ostatnich latach rentowność tych firm znacząco spada, wydatki rosną, a przychody maleją. Sytuacja jest na tyle poważna, że przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją ciepła złożyły wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki z prośbą o wyrażenie zgody na podwyżki od 2019 roku. Według informacji, które wysyłane są przez urząd zgoda będzie jednak nie tak duża, na jaką liczyłyby przedsiębiorstwa.

Co to centralne ogrzewanie?

Obecnie jednym z najbardziej popularnych metod ogrzewania jest centralne ogrzewanie. Pod tym pojęciem rozumie się dostarczanie ciepła do elementów grzewczych (kaloryferów) za pomocą gorącej wody. Jednak, żeby woda mogła zostać podgrzana do odpowiedniej temperatury niezbędne jest przetworzenie materiału grzewczego. W Polsce najczęściej w tym celu wykorzystuje się węgiel, który spalany jest w kotłowniach. Do rozprowadzania ciepła najczęściej wykorzystuje się podgrzaną wodę jednak w niektórych przypadkach można użyć też parę wodną lub rozgrzane powietrze. ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Za chleb i bułki będziemy płacić jak za zboże! Ceny galopują, nawet 10 zł za bochenek!
  2. Promocja Biedronki doprowadziła do tragedii! Zaatakował dziecko nożem
  3. Szaleństwo! Genialna oferta Lidla ścina Polaków z nóg
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News