Polacy za zniesieniem celibatu. Księża będą mogli zakładać rodziny?

Polacy za zniesieniem celibatu. Księża będą mogli zakładać rodziny? Źródło: .

Zdaniem Polaków celibat powinien zostać zniesiony. Jeżeli tak by się stało, księża mogliby zakładać rodziny. Dyskusja na ten temat bardzo często powraca w debacie publicznej, a sami kapłani w anonimowych badaniach przyznają się do utrzymywania kontaktów seksualnych.

Celibat według większości ankietowanych Polaków powinien zostać zniesiony. Coraz więcej osób duchownych również przyznaje, że ma za sobą związki i utrzymuje kontakty seksualne. Zaczęły pojawiać się pytania, jaki sens ma celibat, skoro niektórzy księża i tak go nie dotrzymują. Okazuje się, że Polacy nie mają nic przeciwko temu, aby duchowni mogli zakładać swoje rodziny. 

Polacy chcą, by celibat został zniesiony

Według opinii niektórych Polaków, gdyby księża mieli prawo zakładać swoje rodziny, na pewno nie dochodziłoby do tylu przestępstw na tle seksualnym, zwłaszcza na dzieciach. Również księża coraz częściej przyznają się do tego, że mają za sobą związki. Socjolog religii z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, prof. Józef Baniak, przeprowadził wśród księży badania dotyczące celibatu. Wyniki mogą wielu zaskoczyć.

Księża przyznali się do związków

Spośród kilkuset przepytanych duchownych 15 proc. kapłanów wyznało, że posiada dzieci, a 60 proc. z nich ma za sobą związek. Celibat zaczęto uważać za fikcję, a niemieccy biskupi wystosowali nawet postulat, w którym apelowali o jego całkowite zniesienie. W tej sprawie wypowiedział się emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał Georg Ludwig Müller.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Żaden papież, ani większość biskupów, nie może zmieniać prawd wiary lub zasad Prawa Bożego według swego upodobania. Tradycja Kościoła nie jest grą, którą można kształtować jak się chce - cytuje Super Express słowa Müllera.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje legendarny aktor. Miał raka MÓZGU, bardzo cierpiał. Fani w żałobie
2. Syn podejrzewał opiekunkę o najgorsze. Zainstalował kamerę i jak zobaczył, co zrobiła w rękawiczkach, zastygł w bezruchu

Polacy w większości nie widzą przeciwwskazań, aby księża mogli zakładać swoje rodziny. Aż 66 proc. ankietowanych stwierdziło, że celibat nie powinien już obowiązywać. Zaledwie 21 proc. opowiedziało się za tym, aby wstrzemięźliwość seksualna wśród księży dalej obowiązywała. 13 proc. ankietowanych nie stanęło po żadnej ze stron. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. 500 plus będzie WYGASZANE. Wiele osób pożegna się ze świadczeniem
  2. Żyli razem 69lat, zmarli w odstępstwie kilku minut. Ich ostatnie chwile razem chwytają za serce
  3. Fotograf zobaczył, że panna młoda się trzęsie i natychmiast przerwał ślub. Złamał panu młodemu nos
  4. Babcia wydawała dziwne dźwięki. Powiedziała 4 słowa i świat im się zamazał, przerwali jej koszmar na żywo
  5. Ukryli prawdziwy powód eliminacji z "Tańca z gwiazdami?" Na jaw wychodzą kulisy wczorajszego odcinka

źródło: Super Express

Następny artykuł