Czy celibat powinien być zniesiony?

Czy celibat powinien być zniesiony? Źródło: pixabay.com

Celibat to kwestia, która co jakiś czas jest podejmowana nie tylko przez media, ale również sam kościół. Zdania na ten kontrowersyjny temat wciąż są podzielone. Co o tym sądzicie?

Celibat jest tematem coraz częściej poruszanym zarówno przez środowiska ściśle związane z kościołem, jak i media. Wierni wciąż nie są zgodni co do tej kwestii, którą ostatnimi czasy poruszył nawet obecny papież - Franciszek. W tym sporze jest więcej kontrowersji, niż byście myśleli.

Celibat powoli uznaje się za przestarzały obowiązek, który bardziej szkodzi, niż pomaga. Zmieniające się czasy i kryzys, który dotyka coraz większe grono wiernych są oznakami tego, że Kościół wymaga reform. Jednak nie wszyscy są tego zdania.

Celibat nie obowiązywał w kościele od zawsze

Celibat obowiązuje duchownych już od kilku wieków. Dlatego samo poruszenie tematu zniesienia go, wywołuje oburzenie zarówno wśród wiernych, jak i księży. Nic dziwnego - taki komentarz nasuwa się na myśl zwłaszcza u osób silnie przywiązanych do tradycji kościoła. Jednak nie jest to wcale tak oczywiste. W końcu celibat nie obowiązuje księży od zawsze. To jedna z zasad wprowadzona przez kościół w XI wieku. Może to wywołać zdziwienie - chociaż katolicy powinni mieć tego świadomość - ale nawet pierwszy papież miał żonę.

Niektórzy uważają, że należy znieść celibat z wielu powodów. Przede wszystkim, mieliby na tym skorzystać sami księża, którzy nie musieliby być samotni. Dotyczy to zwłaszcza księży pełniących misję w małych, wyludnionych miejscach. W dodatku mogliby lepiej zrozumieć problemy, z jakimi zmagają się małżeństwa i związki partnerskie. Celibat miałby być znakiem tego, że kościół podąża duchem czasu i otwiera się na potrzeby wiernych. Jeśli to prawo ustawione przez ludzi - nie przez boga - to również ludzie mogą je zmienić.

Dzisiaj grzeje: 1. Mieszkańcy w Indiach nie mogli uwierzyć. Odkręcili wodę, a gdy spróbowali "wody" z kranu, aż się zachwiali

2. Ujawniono nieznane dotąd przepowiednie Baby Wangi na 2020 rok. Spełnia się na naszych oczach?

Nie wiadomo jeszcze, jaki los czeka celibat. Dużo mówi się natomiast o tym, że Franciszek planuje jego częściowe zniesienie. Obecny papież kilkakrotnie już sprawiał wrażenie, że nie jest zatwardziałym konserwatystą. Zresztą taki model posługi kapłańskiej od dawna sprawdza się już choćby w Stanach Zjednoczonych, gdzie pastorzy mogą mieć żony. Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Najlepsze newsy dnia:

  1. Gwiazda upoiła Gessler w toalecie, a druga ją upokorzyła. Jest afera, podstawili Magdzie mikrofon, ujawniła wszystko
  2. Zamiast 500 plus będzie 200 plus. Rząd podjął decyzję, rodziny muszą sobie radzić same
  3. Mąż został w domu sam z dzieckiem. Przesłał żonie nagranie, które zaparło jej dech w piersiach
  4. Wydano pilne alerty na niedzielę, lepiej nie wychodzić z domu. Będzie naprawdę niebezpiecznie
  5. Martyna Wojciechowska wzięła potajemny ślub? Internet obiegło zdjęcie

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News