Legendarna, wyjątkowa Polka nie żyje! Kościół katolicki na całym świecie w ciężkiej żałobie

Legendarna, wyjątkowa Polka nie żyje! Kościół katolicki na całym świecie w ciężkiej żałobie

Cecylia Roszak mniszka krakowskiego Zakonu Kaznodziejstwa w Krakowie odeszła od nas dziś w południe. Była najstarszą zakonnicą świata. Kościół katolicki pogrążył się w żałobie.

Cecylia Roszak urodziła się 25 marca 1908 roku w Kiełczewie w województwie wielkopolskim, którego teren znajdował się wówczas w granicach Prowincji Poznańskiej Królestwa Prus w dawnym Cesarstwie Niemieckim. Do zakonu wstąpiła już w wieku 21 lat i pozostała w nim przez całe dalsze życie. Zanim jednak oddała się w pełni Bogu, ukończyła Państwową Szkołę Handlową i Przemysłową Żeńską w Poznaniu, gdzie otrzymała staranne wykształcenie. Niedługo po wstąpieniu do zakonu wraz z grupą innych mniszek wyruszyła na Wileńszczyznę, gdzie pracowała na roli i starała się o założenie tam prawdziwego, murowanego klasztoru.

Tam jednak zastała ją wojna, pomimo której pozostała na miejscu. Wspólnie z siostrami zakonnymi pomagała miejscowej ludności, w tym także żydowskiej, której pomagała z narażeniem życia. Za swoje bohaterstwo została później nagrodzona medalem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, nadawanym przez Izrael.

Cecylia Roszak zaskakiwała elokwencją i jasnością umysłu pomimo zaawansowanego wieku

Kilka la temu krakowski zakon odwiedził amerykański dominikanin Brian Pierce. Jego wizyta okazała się prawdziwym sukcesem, a zakonnik szczególnie zapamiętał właśnie siostrę Roszko, która zaskoczyła go tym, jak dobrze posługiwała się językiem angielskim. Pierce nazwał ją po tym "ikona wierności i kompetencyjnej radości". - Siostra Cecylia nie tylko przymiotami charakteru zaskoczyła naszego gościa. Również tym, że swobodnie rozmawiała z nim po angielsku, przepraszając, że zapomniała niektórych słów. A miała wtedy 103 lata - wspominał ten dzień s. Emmanuela Sarga, przeorysza klasztoru.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Roszko znała nie tylko angielski, ale również francuski, łacinę i niemiecki. Wszystkich tych języków nauczyła się w klasztorze. Jej zdaniem był to sekret na długowieczność. - Miała już grubo ponad setkę, gdy zapytałam ją raz, co trzeba robić, żeby w takiej formie dożyć tak pięknego wieku. Odpowiedziała krótko: „Modlić się i uczyć języków”. Wzięłam sobie jej słowa do serca. Właśnie zapisałam się na kurs francuskiego - wyjawiła w rozmowie z mediami Bernadetta Łacheta, kierownik Stacji Opieki Caritas na osiedlu Podwawelskim w Krakowie.

Była najstarszą zakonnicą świata

Siostra Cecylia Roszak w pewnym momencie stała się najstarszą zakonnicą świata. Niestety ostatnie lata życia spędziła niemal wyłącznie w swojej klasztornej celi na modlitwie i kontemplacji. Niemniej zapamiętana została jako świetna kierowniczka klasztoru oraz osoba łagodna i lojalna. S. Roszek odeszła dziś w wieku 110 lat i prawie ośmiu miesięcy.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Benedykt XVI wreszcie przerwał milczenie! Wiernych zamurowało
  2. Kuriozalna decyzja Kościoła. Chrzty w Polsce muszą być powtórzone!
  3. Rydzyk wbija nóż w plecy Kaczyńskiemu! To zniszczy jego partię
  4. Znaki zodiaku, które stworzą długi i szczęśliwy związek. Prawdziwi szczęściarze!
  5. Znaki zodiaku i ich ukryte supermoce. Będziesz w SZOKU!
źródło: wiadomosci.wp.pl/dziennikpolski.pl Następny artykuł