Jak wynika z ostatniego badania przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej, w ciągu ostatnich 20 lat zwiększyła się liczba Polaków z pozytywnym nastawieniem do Żydów.

Mimo że wciąż więcej Polaków darzy niechęcią Żydów (32%) to w ciągu ostatnich dwóch dekad wzrosła liczba osób darząca naród żydowski sympatią (wzrost do 28%). W porównaniu z podobnym badaniem na początku lat 90. (kiedy deklarujących niecheć do Żydów było trzykrotnie więcej niż tych, którzy nie żywili niechęci) zauważa się ogromną zmianę w stosunku Polaków do Żydów.

Jeśli chodzi o ogólny bilans stosunków polsko-żydowskich to według 62% pytanych jest on neutralny, 26% uważa go za korzystny dla Żydów a 12% dla Polaków.

Blisko połowa Polaków (44%) uważa, że Polacy i Żydzi wyrządzili sobie nawzajem tyle samo krzywd; 26% twierdzi, że ze strony Polaków Żydów spotkało więcej złego niż dobrego a 11%, że więcej dobrego niż złego.

Ponad połowa Polaków (55%) uważa, że podczas IIWŚ było więcej przypadków pomagania Żydom przez Polaków niż mordów i donosów. Według 48% pytanych jeśli takie sytuacje się zdarzały to były one marginesem. 63% pytanych twierdzi, że można być jednocześnie Żydem i Polakiem.

Słaba obecność Żydów w Polsce (ok. 7 tys. osób – przyp. red.) powoduje, że Żyd stał się w dużej mierze figurą symboliczną, a jego społeczny obraz jest oparty na zakorzenionych w przeszłości stereotypach – podsumowuje badanie CBOS.

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh, źródło: CBOS

...

Zobacz również

Zobacz również