Wiele państw świata nie zdążyło się jeszcze uporać z naprawianiem szkód po niedawnym przejściu huraganów oraz orkanów, jednak specjaliści już dziś ostrzegają przed kolejnym gigantycznym kataklizmem. Wulkan Cumbre Vieja, należący do archipelagu Wysp Kanaryjskich, budzi się właśnie po raz pierwszy od długiego czasu i może poważnie zagrozić tysiącom osób oraz ich dobytkowi.

Ostatni rój trzęsień ziemi w pobliżu wulkanu zarejestrowano 7 października 2017 r. Hiszpańscy naukowcy zapowiadają, że poświęcą mu zdecydowanie więcej uwagi, aby postarać się zapobiec sytuacji, która z jego przyczyny miała miejsce około 8 tys. lat temu.

Wtedy to wybuch i towarzyszące mu trzęsienia ziemi spowodowały gigantyczne tsunami z falami wysokości 20 metrów. Działanie wulkanu doprowadziło do całkowitego zdewastowania wybrzeży Islandii, Norwegii, czy też Wielkiej Brytanii.

Specjaliści chcą więc zrobić wszystko, aby sytuacja ta nie powtórzyła się współcześnie. Nie wiadomo jednak, czy uda im się ograniczyć siłę wybuchu, ponieważ nigdy wcześniej na tym obszarze nie zaobserwowano podobnego wzmożenia sejsmicznego, jak obecnie.

...

Zobacz również

10 POTĘŻNYCH kataklizmów, które wstrząsnęły ludzkością

TE zdjęcia dzikiej przyrody zaprą ci dech w piersiach!