George Osbourne, brytyjski minister finansów, oświadczył we wtorek, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie trzeba podnieść podatki. W innym przypadku królestwa nie będzie stać na pokrycie wydatków budżetowych. 

W rozmowie z telewizją BBC, brytyjski minister finansów stwierdził, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej poniesie za sobą konsekwencje ekonomiczne – wyspiarskie królestwo poważnie zbiednieje. Dlatego też w ciągu najbliższych kilku miesięcy brytyjski rząd będzie musiał podjąć decyzję albo o podniesieniu podatków, albo o zmniejszeniu wydatków budżetowych.

 – Znajdujemy się w przedłużonym okresie ekonomicznych dostosowań w Zjednoczonym Królestwie, dostosowujemy się do życia poza UE i nie będzie to pod względem ekonomicznym tak różowe jak życie wewnątrz UE. Sądzę, że możemy zapewnić wyraźny plan – powiedział Osbourne dodając, że wyjście UK z UE znacznie utrudni również rozwiązanie aktualnych problemów ekonomicznych.

Jak jednak zapewnia, jego rząd pokaże światu, że państwa – w kontekście gospodarczym – mogą funkcjonować bez większych problemów poza Unią Europejską.

To kolejna już wiadomość po Brexicie, która u Brytyjczyków – delikatnie mówiąc – nie wywołuje uśmiechu na twarzy. Wcześniej, tuż po ogłoszeniu wyników referendum, okazało się, że jedna z największych obietnic brytyjskich eurosceptyków nie zostanie spełniona. Lider eurosceptyków, Nigel Farage oświadczył, że osoby głosujące za wyjściem z Unii, wierząc że 350 mln funtów zostanie przeznaczonych na służbę zdrowia, popełniły błąd, mimo iż sam przekonywał podczas kampanii wyborczej, że tak się stanie.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło: polskie radio

...

Zobacz również