Anders Breivik wygrał proces przeciwko Norwegii „o nieludzkie traktowanie”. Morderca 76 osób na wyspie Utoya i w rządowej dzielnicy w Oslo skarżył się na złe warunki do gotowania, zbyt częste rewizje oraz życie w izolacji od innych więźniów.

Norweski sąd przyznał Breivikowi rację i uznał, że więzienie naruszyło art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka o „zakazie poddawaniu torturom oraz nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu”. Podkreślono, że zakaz obejmuje wszystkich, również terrorystów i zabójców.

Owe nieludzkie traktowanie, Breivik przedstawił następująco. Według niego, to skandal, że nie mógł swobodnie gotować i musiał często konsumować kawę, pizzę z mikrofalówki i gotowane jajka, zamiast wykwintnych potraw.

– Żyję w piekle. Uważam, że wiele osób nie przetrwałoby tego co ja. Państwo próbuje mnie zamordować – powiedział Breivik i porównał swoją sytuację do dramatu Josepha Fritzla.

Przekonywał również, że przez liczne rewizje, zakaz korespondencji i spotkań z autorami listów, które otrzymywał, popadł w ciężką depresję, a jego życie zupełnie straciło sens.

– Twierdzą, że nikt mnie chce się ze mną widzieć. Ale dostałem 3500 listów od ludzi, którzy chcą mnie osobiście poznać. Wybrałem 200 z nich. Nikomu z nich nie pozwolono się ze mną zobaczyć – mówił.

Sąd uznał z kolei, że Norwegia nie naruszyła jego prawa do życia prywatnego i rodzinnego, uniemożliwiając mu zawarcie ożenku i organizację spotkań.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: rm24.pl

 

...

Zobacz również