Wczoraj 22 sierpnia sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie wystartował XV Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Celem wyprawy jest odwiedzenie miejsc związanych z polskimi bohaterami i oddanie im hołdu, a także pomoc Polakom mieszkającym na Kresach.

Uczestnicy wyprawy dotrą aż na Syberię. Wraz z nimi wyruszą pojazdy zaopatrzone w dary, które trafią do potrzebujących.

Jedną z osób, które wzięły udział w ceremonii oficjalnego startu Rajdu był Grzegorz Braun: Ja wam bardzo dziękuję, Polska po utracie tzw. Kresów nie jest już sobą, nie jest tym samym człowiekiem, jest człowiekiem po lobotomii, po amputacji, bolesnej i rozległej amputacji. Mówię tzw. Kresy, no bo przecież ta lista, ta trasa miejsc, które macie odwiedzić, w których oddacie honory, przodkom, ojcom, praojcom, dziejom Polski, ta lista uświadamia, że żadne to Kresy, że to jest serce Polski, polskiej świadomości, matecznik. No to rzeczywiście, z tamtej perspektywy czasem tak wygląda, jak o tym chyba jeden z braci Mackiewiczów wileńskich mówił: ach Warszawa to jest takie małe żydowskie miasteczko gdzieś na peryferiach Rzeczypospolitej – powiedział Grzegorz Braun

Reżyser oznajmił także: Polska tradycja, nie bójmy się tego słowa – polski imperializm, bo była Polska kiedyś imperium, takim do którego się inni pchali drzwiami i oknami, właśnie w czasach, w których rozbrzmiewały głośno wszystkie te nazwy wymienione tutaj na trasie waszego Rajdu. Otóż ten imperializm nie był imperializmem podboju i zniewolenia, to był imperializm atrakcji cywilizacyjnej.

Oto cała wypowiedź Grzegorza Brauna w formie video:

https://www.youtube.com/watch?v=4C1rIozzWxU&hd=1

Polub Pikio.pl, by być na bieżąco:

Zobacz również

ds, źródło:Wp.pl, Youtube.com