Co to jest Boże Ciało? Wyjaśnienie tradycji katolickiego święta

Co to jest Boże Ciało? Wyjaśnienie tradycji katolickiego święta Źródło: Wikipedia/raafik

Boże Ciało - co to za święto? Od pierwszej komunii minęło trochę czasu, pewnie niewielu z nas pamięta, co tak naprawdę świętujemy tego dnia. Czy to radosny, czy raczej smutny dzień? Czy jako wyznawcy Kościoła katolickiego mamy tego dnia jakieś obowiązki?

Boże Ciało - co to za święto?

Boże Ciało co to za święto? Na pewno ważne dla Kościoła katolickiego, w którym odprawia się uroczystą liturgię dla czci Najświętszego Sakramentu. Boże Ciało to nazwa potoczna, Kościół określa ten dzień jako Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o tym święcie, wszyscy wiemy, że jest to dzień wolny od pracy, ale co tak naprawdę wtedy świętujemy? 

Boże Ciało jest świętem nakazanym. Co to oznacza? Osoby wierzące mają obowiązek uczestniczyć wtedy we mszy świętej. Tego dnia wierni wspominają w świątyniach ostatnią wieczerzę i to, co się podczas niej wydarzyło. Święto powstało na pamiątkę przemiany chleba w ciało, a wina w krew Chrystusa. Pamięć o tym wydarzeniu towarzyszy nam także w Wielki Czwartek, jednak wtedy skupiamy się na męce Jezusa, dzięki której zostaliśmy zbawieni. Boże Ciało ma natomiast wydźwięk bardzo radosny i przepełniony dziękczynieniem.

Boże Ciało - historia święta

To święto kościelne zostało ustanowione w XIII wieku w wyniku widzeń św. Julianny z Cornillon. Objawiła jej się jasna tarcza księżyca z ciemną plamą. Rozwój kultu Eucharystycznego i co za tym idzie, popularyzacja święta nastąpiła dzięki przyjęciu dogmatu o przemianie chleba i wina w ciało i krew Chrystusa podczas Soboru Laterańskiego IV w 1215 roku.

Julianna nalegała, aby uznano ten dzień za święty, jej prośbom uległ biskup Robert z Thourotte i ustanowił uroczystość w 1246 roku. W Bolsenie siedemnaście lat później tego dnia wydarzył się cud. Hostia trzymana przez księdza, który powątpiewał w teorię przeistoczenia, zaczęła krwawić. Rok po tym wydarzeniu papież Urban IV próbował ustanowić Boże Ciało świętem dla całego kościoła Katolickiego, jednak z powodu jego śmierci nie doszło do tego. Udało się to dopiero papieżowi Janowi XXII w roku 1317, który wprowadził wtedy do kalendarza liturgicznego uroczystość pod nazwą Święto Najświętszego Ciała Chrystusa, stąd nazwa Boże Ciało.

Boże Ciało - procesja, tradycje

Po raz pierwszy w naszym kraju tę uroczystość poprowadził biskup Nakier w 1320 roku w krakowskiej diecezji. Sto lat później na synodzie gnieźnieńskim uznano to święto powszechne, które ma być obchodzone we wszystkich kościołach w kraju.

W Polsce obchody Bożego Ciała przede wszystkim kojarzą się z licznymi procesjami w każdym mieście. Procesja podąża za Najświętszym Sakramentem i na swojej drodze ma cztery przystanki przy rozstawionych ołtarzach, gdzie czytane są fragmenty czterech Ewangelii opowiadające o Eucharystii. Jest radosny pochód wiernych podążających z pieśnią na ustach i dzieci sypiących płatki kwiatów.

Boże Ciało - kiedy wypada?

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzimy w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, jest to święto ruchome wypadające 60 dni po Wielkanocy, czyli od 21 maja do 24 czerwca. W tym roku Boże Ciało świętować będziemy 20 czerwca. Wolny czwartek daje możliwość zorganizowania sobie długiego weekendu wolnego od pracy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Światowy Dzień Oceanów 2019 - kiedy jest święto?
  2. Dzień Demokracji 4 czerwca - z czym związana jest data?
  3. Wielki Czwartek - co się wydarzyło? Kościół wspomina to co tydzień
  4. Wielki Piątek - post ścisły. Co jeść w tym dniu?
  5. Wielka Sobota - liturgia. Co dzieje się w kościele tego dnia?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News