Boże Ciało dzieli Polaków? Duża część z nas nie toleruje procesji

Boże Ciało dzieli Polaków? Duża część z nas nie toleruje procesji Źródło: Wikipedia/Radosław Drożdżewski

Boże Ciało jest jednym z najważniejszych świąt w Kościele Katolickim. W czwartek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego z polskich kościołów ruszają tłumnie procesje z Najświętszym Sakramentem. Nie wszystkim jednak taki sposób manifestowania wiary się podoba. Pojawia się coraz więcej głosów sprzeciwu wobec tych obchodów.

Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to dzień, w którym polscy katolicy wychodzą na ulicę miast i manifestują swoją wiarę w zmartwychwstałego Chrystusa. Tradycyjnie polega to na procesyjnym przenoszeniu monstrancji z Najświętszym Sakramentem. Wszystko odbywa się w podniosłej, ale i wyjątkowo radosnej atmosferze. Nie każdemu jednak ta praktyka się podoba. Polacy coraz częściej krytykują tego typu manifestowanie swojej przynależności religijnej i wygląda na to, że obchody te mogą podzielić Polaków

Boże Ciało dzieli Polaków?

Boże Ciało przypada zawsze na pierwszy czwartek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego, czyli po tzw. Pięćdziesiątnicy. Ma ona na celu uczczenie obecność Chrystusa w Eucharystii. Tego dnia z kościołów w całej Polsce wyruszają liczne procesje z Najświętszym Sakramentem. Dla katolików jest to dzień,w  którym obowiązkowo muszą pojawić się na mszy świętej. 

Trzeba jednak pamiętać, że społeczeństwo polskie to nie tylko katolicy. Coraz więcej osób wyraża swój sprzeciw wobec tego typu manifestacji religijnych, które paraliżują komunikację miejską i wprowadzają zamęt na ulicach. Osoby niewierzące wypominają katolikom hipokryzję w tej kwestii. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Wojna o prawo do manifestacji 

Procesje w Boże Ciało są wielkim przedsięwzięciem, które angażuje całą masę osób. Bierze w nim udział bardzo duża grupa wiernych, którzy zwyczajnie podążają za kapłanem niosącym monstrancję, ale również sypią kwiaty bielanki. Często towarzyszą temu również głośne śpiewy, a czasem nawet granie orkiestry. Jest to wydarzenie, które znacząco wpływa na sytuację w miastach i paraliżuje ruch drogowy. 

Coraz więcej Polaków zwraca uwagę na te negatywne skutki tej manifestacji. Nie chodzi tylko o wrogów Kościoła Katolickiego, ale również o osoby, które mają obojętny stosunek do wiary. To właśnie oni najczęściej podają pragmatyczne argumenty za tym, żeby zaprzestać tej praktyki. 

Środowiska lewicowe wypominają katolikom hipokryzję. Jeszcze niedawno w wielu miastach przeszły organizowane przez działaczy LGBT marsze równości, które były bardzo krytykowane przez Kościół Katolicki, częściowo z powodu nachalnego, według przedstawicieli tej instytucji, promowania swoich poglądów.

Jeżeli chodzi o religijne procesje, biskupi nie widzą w tym natomiast niczego złego i nagle paradowanie ogromnej masy ludzi, która manifestuje swoją wiarę, w żaden sposób nie narzuca nikomu światopoglądu. Internetowa wojna między katolikami, a resztą społeczeństwa trwa w najlepsze, a obie strony obrzucają się przykładami hipokryzji i argumentami potwierdzającymi ich rację. 

ZOBACZ TAKŻE

  1. Polska poruszona kolejnym dramatem nie do wyobrażenia. Zmaltretowana dwumiesięczna dziewczynka, tłumaczenia ojca wprawia w osłupienie
  2. Kora znów zostanie upamiętniona w wyjątkowy sposób. Na jej grobie powstanie coś pięknego
  3. Szelągowska zamieściła niezwykłe zdjęcie w wannie. Przez jeden szczegół nie rozżarzy Was do czerwoności
  4. Mama trójki dzieci Małgorzata Socha właśnie wprowadziła w kompleksy tysiące Polek. Zjawiskowe zdjęcia
  5. Katastrofa w Boże Ciało, płonie zabytkowy kościół na zachodzie Polski. Żal patrzeć jak ogień trawi wieżę

Źródło: Na Temat

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News