projekty pis
Wiadomości Pikio - 29 Marca 2016

Biztok: Oto 10 projektów PiS, które mają zmienić Polskę

Branżowy portal Biztok opublikował listę projektów Prawa i Sprawiedliwości, które mają gospodarczo zmienić Polskę i mieć decydujący wpływ na państwo. Niektóre z nich mają być realizowane na przekór Rosji i Niemcom z poparciem innych krajów. Chodzi głównie o sieć korytarzy transportowych od wodnych po gazociągi.

Polska zamierza inwestować w korytarze transportowe. Władza stworzyła specjalny resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, który ma odbudować polskie części międzynarodowych szlaków wodnych.

  • Rząd zamierza zainwestować w przywrócenie żeglowności Odry na całym odcinku. Odra ma zostać wpisana w europejski korytarz transportowy Dunaj-Odra-Łaba. To bardzo kosztowny w realizacji projekt.
  • Oprócz przywrócenia żeglowności Odry, władza chce zrobić to samo z Wisłą między Warszawą a Gdańskiem. Koszt o około 31,5 mld złotych.
  • Kolejnym projektem jest połączenie Wisły i Odry, pomysłu sprzed 25 lat. Pomysł obejmuje Kanał Śląski i najprawdopodobniej pochłonie około 10 mld złotych.
  • Wybudowanie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, czemu przeciwna jest Rosja kontrolująca Cieśninę Piławską.
  • Minister Gróbarczyk zapowiedział budowę kolejnego zespołu portów. Projekt miałby zostać zrealizowany w Kołobrzegu i Darłowie.
  • Oprócz inwestowania w kanały wodne, rząd zamierza wesprzeć koleje i wybudować trasę towarową nazywaną Korytarzem Bursztynowym, który miałby wieść do punktów handlowych Słowenii, Słowacji i Węgier.
  • Jednym z najgłośniejszym pomysłów jest Via Carpatia, czyli próba integracji systemów transportowych takich krajów jak: Litwa, Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria i Grecja w celu usprawnienia wymiany gospodarczej.
  • Kolejnym projektem jest norweski gazociąg, o który PiS zabiegał już w latach 2005-2007.
  • Ostatnim projektem, który analizował Biztok, jest Baltic Pipe, czyli polsko-duński gazociąg. Jego budowa miałaby zakończyć się w 2022 roku.

Działania rządu, szczególnie jeśli chodzi o gazociągi, są mocno nie na rękę Niemcom i Rosji.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

SZCZEGÓŁOWY OPIS NA BIZTOK
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News