Takich emocji w polskim Sejmie nie było od dawna. Tej nocy posłowie debatowali nad projektem zmian w Sądzie Najwyższym. Spór o kontrowersyjną ustawę rozgorzał do tego stopnia, że posłowie nie poprzestali na wyzwiskach. Na sali plenarnej doszło do rękoczynów.

Dla PiS zmiany w SN to wdrażanie w Polsce standardów europejskich. Dla opozycji – burzenie ostatniego bastionu demokracji. Dla przypomnienia, jeden z punktów spornej ustawy zakłada, że wszyscy sędziowie SN mogą zostać wymienieni z woli rządzącej partii.

Tej nocy w Sejmie obradowano nad wspomnianym projektem. Przed jego gmachem zebrały się setki osób, manifestujących swoje oburzenie planami zmian w SN. Gorąco było również wewnątrz Sejmu. Punktem kulminacyjnym sporu o sądy był moment, w którym na mównicę poza regulaminem wyszedł Jarosław Kaczyński. Prezes PiS w emocjonalnym przemówieniu oskarżył opozycję o zamordowanie jego brata.

Po zejściu Kaczyńskiego z mównicy, wokół ław, w których zazwyczaj zasiada zebrał się tłum. Między parlamentarzystami reprezentującymi PiS i PO doszło do awantury.

Jako pierwszy do Kaczyńskiego podbiegł poseł Nowoczesnej, Witold Zembaczyński. W obronie prezesa stanęli siedzący obok niego Mariusz Błaszczak i Ryszard Terlecki. Kaczyński odsunął ich jednak i zaczął krzyczeć na Zembaczyńskiego.

Spór relacjonowała Kinga Gajewska. Transmitowała go na żywo przy użyciu swojego smartfona. Już w pierwszych sekundach nagrania z Sejmu widać jak jeden z posłów próbuje wyrwać jej komórkę. Dominik Tarczyński z PiS-u podszedł do Gajewskiej i szarpnął ją za rękę. Incydent nie przeszedł bez komentarza.

To, co widzieliśmy przed chwilą, to czynna napaść posła Tarczyńskiego na jedną z naszych posłanek: Kingę Gajewską. Pierwszy raz w tym Sejmie doszło do napaści fizycznej na posła – mówił z mównicy Cezary Tomczyk.

Chwilę po tym, jak Tarczyński podjął próbę wyrwania Gajewskiej telefonu z ręki, doszło do kolejnej szarpaniny. Jeden z posłów opozycji szarpał i przepychał się z Dominikiem Tarczyńskim i Iwoną Arent z PiS.

– Końcówka dzisiejszych obrad Sejmu jak ze szpitala psychiatrycznego – skomentował obrady poseł Stanisław Tyszka z Kukiz’15.

 

Opublikowany przez Kinga Gajewska- Posłanka na Sejm RP na 18 lipca 2017

źródło: Gazeta.pl

...

Zobacz również

Zobacz również