Bilans sejmowej awantury. Mamy wyniki badania, Polacy byli bezlitośni w ocenach

Bilans sejmowej awantury. Mamy wyniki badania, Polacy byli bezlitośni w ocenach

Można by sądzić, że sejmowy kryzys, który zaczął się 16. grudnia to największy cios dla władzy PiS. Tak wielkiego krachu w polskim parlamentaryzmie nie było od początku III RP. Pierwsze podsumowania tego, co zaczęło się niemal miesiąc temu są jednak zaskakujące.

Już od piątku 16. grudnia mówiono, że to początek końca rządów PiS. Masowa blokada mównicy przez posłów opozycji, a potem podejrzane głosowanie - to nie mogło przerodzić się w nic pozytywnego dla formacji rządzącej. Badania wśród Polaków, jakich podjął się IBRIS, ukazują, że jest całkiem inaczej.

Najgorzej na kryzysie Sejmowym wyszedł Ryszard Petru. Polityk nie popisał się swoim wylotem na wakacje, kiedy jego posłowie okupowali Sejm. Później było już tylko gorzej. Lider Nowoczesnej chciał dojść do kompromisu z PiS i władzami kościelnymi. Nagle wycofał się z tych rozmów. Tylko według 2,1% Polaków Petru wyszedł na kryzysie korzystnie.

Bardziej opłacalne było zachowanie Pawła Kukiza, który zdecydowanie sprzeciwiał się wszczynaniu burd i kłótni w Sejmie. Lider Kukiz'15 proponował, że może ze swoimi posłami być mediatorem w rozmowach między PiS a PO i Nowoczesną. Zdaniem 7,9% wyborców, to właśnie Kukiz ugrał na kryzysie najwięcej.

Jeszcze bardziej niż Kukiz, podobał się Polakom Grzegorz Schetyna. Jego twarde stanowisko wobec partii rządzącej, które w końcu skłóciło go z Petru, sprawiło, że Schetyna wyszedł na radykała w walce z PiS. Dzięki temu 11,4% badanych twierdzi, że to lider PO wyniósł z sejmowego krachu zwycięski.

Wymienieni wyżej liderzy mają się w swoim poparciu jednak nijak wobec Jarosława Kaczyńskiego. Okazuje się bowiem, że to PiS i jego lider najbardziej umocnili się na kłótni rozpętanej 16. grudnia. Wyborcy doceniają to, jak Kaczyński rozegrał Petru i nie pozwolił Schetynie wzburzyć fundamentami władzy PiS. Aż 30% Polaków stwierdziło, że to Kaczyński najwięcej ugrał na kryzysie.

Co ciekawe, aż 45,7% badanych ma całkiem inne zdanie na temat sejmowego kryzysu. Według prawie połowy Polaków, żaden polityk nie zyskał na kryzysie. Co więcej, kolejne badanie wykazało, że 33,7% Polaków jest zdania, iż polską klasę polityczną cechuje awanturnictwo. Natomiast 27,5% jest przekonanych, że... wszystkich polityków należy wymienić.

pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News