Biolodzy biją na alarm! Zamykajcie okna, plaga gryzących owadów szturmem bierze Polskę

Biolodzy biją na alarm! Zamykajcie okna, plaga gryzących owadów szturmem bierze Polskę

Biedronka azjatycka w Polsce? Do Internetu spływają niepokojące informacje na temat inwazji tego rzadkiego gatunku na Śląsku. Mogą się jednak rozprzestrzeniać w galopującym tempie.

Biedronka arlekinowa znalazła się w Polsce po to, aby zwalczać mszyce. Sprowadzona z Azji w 2006 roku teraz zalewa na nowo Europę, szukając schronienia w naszych domach. Eksperci przyznają, że w ciągu najbliższych tygodni może zalać cały kraj.

Czy Biedronka azjatycka jest groźna dla człowieka?

Po raz pierwszy jej występowanie udokumentowano w 2006 roku w Poznaniu. Później natychmiast rozprzestrzeniła się na całym zachodzie kraju. W tym samym roku donoszono o zjawiskach w Lublinie, Warszawie i Gdańsku. Jest spotykana głównie na terenach zurbanizowanych. Odmiana owada ma wpływ na zdrowie człowieka. Okazuje się, że częściej niż w przypadku innych biedronek, w kontakcie z człowiekiem może wystąpić reakcja alergiczna. Nierzadko na ciele ukąszonej osoby pojawiają się zmiany skórne, może także wpłynąć na układ oddechowy. Już w 1998 roku odnotowano pierwsze przypadki ukąszenia biedronką arlekinową. Do najczęstszych zgłaszanych schorzeń należały: alergiczne zapalenie spojówek, astma, pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy. Osoba, która ma powyższe objawy powinna natychmiast zgłosić się do lekarza. Wtedy zostanie wobec niej zastosowana terapia farmakologiczna. Biolodzy i specjaliści ostrzegają, że należy unikać kontaktu z owadem.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Polska Akademia Nauk prowadzi badania nad występowaniem biedronek. Tam właśnie analizowane są wszystkie przypadki wystąpienia ukąszeń. Teraz eksperci ostrzegają przed plagą, która w najbliższych dniach ma się rozprzestrzenić po całym kraju.

Biedronka arlekinowa już w Polsce

Internauci masowo zgłaszają pojawienie się owadów w ich domach. Te przed zimą szukają schronienia. Wielu zaznacza, że pojawiają się w domach nagle i jest ich naprawdę dużo. Zdjęcia są przerażające. Siadają na pomnikach, ławkach i zamieszkują klatki schodowe. Chronią się przed zimnem. Ci, którzy mieli styczność z biedronkami azjatyckimi dodają, że zazwyczaj wybierają słoneczną stronę domu. Biedronka FB/Joanna Krzyżanowska   Biedronka Twitter/ VegeMagdaZOBACZ TAKŻE:
  1. Epidemia zakaźnej choroby szaleje w polskich przedszkolach. Jej objawy wydają się niegroźne
  2. Wiemy skąd PLAGA POŻARÓW wysypisk w Polsce! Będzie mega afera!
  3. Niebezpieczny wirus na Mazowszu. Służby nie dają sobie rady, grozi epidemią
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News