Biedronka azjatycka w Polsce? Do Internetu spływają niepokojące informacje na temat inwazji tego rzadkiego gatunku na Śląsku. Mogą się jednak rozprzestrzeniać w galopującym tempie.

Biedronka arlekinowa znalazła się w Polsce po to, aby zwalczać mszyce. Sprowadzona z Azji w 2006 roku teraz zalewa na nowo Europę, szukając schronienia w naszych domach. Eksperci przyznają, że w ciągu najbliższych tygodni może zalać cały kraj.

Czy Biedronka azjatycka jest groźna dla człowieka?

Po raz pierwszy jej występowanie udokumentowano w 2006 roku w Poznaniu. Później natychmiast rozprzestrzeniła się na całym zachodzie kraju. W tym samym roku donoszono o zjawiskach w Lublinie, Warszawie i Gdańsku. Jest spotykana głównie na terenach zurbanizowanych.

Odmiana owada ma wpływ na zdrowie człowieka. Okazuje się, że częściej niż w przypadku innych biedronek, w kontakcie z człowiekiem może wystąpić reakcja alergiczna. Nierzadko na ciele ukąszonej osoby pojawiają się zmiany skórne, może także wpłynąć na układ oddechowy.

Już w 1998 roku odnotowano pierwsze przypadki ukąszenia biedronką arlekinową. Do najczęstszych zgłaszanych schorzeń należały: alergiczne zapalenie spojówek, astma, pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy.

Osoba, która ma powyższe objawy powinna natychmiast zgłosić się do lekarza. Wtedy zostanie wobec niej zastosowana terapia farmakologiczna. Biolodzy i specjaliści ostrzegają, że należy unikać kontaktu z owadem.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ohyda! Najobrzydliwsze znaleziska w jedzeniu ze sklepów

Polska Akademia Nauk prowadzi badania nad występowaniem biedronek. Tam właśnie analizowane są wszystkie przypadki wystąpienia ukąszeń. Teraz eksperci ostrzegają przed plagą, która w najbliższych dniach ma się rozprzestrzenić po całym kraju.

Biedronka arlekinowa już w Polsce

Internauci masowo zgłaszają pojawienie się owadów w ich domach. Te przed zimą szukają schronienia. Wielu zaznacza, że pojawiają się w domach nagle i jest ich naprawdę dużo. Zdjęcia są przerażające.

Siadają na pomnikach, ławkach i zamieszkują klatki schodowe. Chronią się przed zimnem. Ci, którzy mieli styczność z biedronkami azjatyckimi dodają, że zazwyczaj wybierają słoneczną stronę domu.

Biedronka
FB/Joanna Krzyżanowska

 

Biedronka
Twitter/ VegeMagda

Kliknij po więcej, na pewno cię zaciekawi

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Epidemia zakaźnej choroby szaleje w polskich przedszkolach. Jej objawy wydają się niegroźne
  2. Wiemy skąd PLAGA POŻARÓW wysypisk w Polsce! Będzie mega afera!
  3. Niebezpieczny wirus na Mazowszu. Służby nie dają sobie rady, grozi epidemią

12 przerażających opuszczonych miejsc. Jakie tajemnice skrywają?

Czy obawiasz się choroby nowotworowej?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz również

ŹRÓDŁOwp.pl

Absolwentka twórczego pisania Uniwersytetu Łódzkiego i dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarka Pikio.pl