Zamieszki w Berlinie, naziści chcieli przejąć miasto

Zamieszki w Berlinie, naziści chcieli przejąć miasto

Berlin, stolica Republiki Federalnej Niemiec pomimo intensywnej denazyfikacji nadal "gości" marsze sympatyków dawnego reżimu. Właśnie dziś neonaziści przejęli ulice stolicy naszego zachodniego sąsiada, wyrażając swoją żałobę z okazji 31. rocznicy samobójczej śmierci prominentnego nazisty Rudolfa Hessa. Doszło do brutalnych zamieszek.

Wielki przyjaciel Adolfa Hitlera i jego najwierniejszy współpracownik. Zapalony nazista, oddany sprawie działacz i trzecia osoba w III Rzeszy, Rudolf Hess do dziś stanowi dla niektórych Niemców przykład romantycznego bohatera. W ich chorym kalendarzu jego śmierć jest niemalże tak ważna, jak urodziny Adolfa Hitlera. W ojczyźnie nazistów i nazizmu, Niemczech, co roku organizowane są demonstracje żałobno-polityczne, mające na celu przypomnienie o powieszeniu się Hessa. Co gorsza, odbywają się legalnie na ulicach federalnej stolicy.

Berlin: neonaziści czcili Rudolfa Hessa i starli się z antyfaszystami

Niemieccy neonaziści chcieli przemaszerować z transparentem z napisem "Niczego nie żałuję: Berlińscy Narodowi Socjaliści" pod dawne berlińskie więzienie Spandau, w którym Rudolf Hess (zdaniem jego zwolenników w wyniku zdrady) odsiadywał wyrok dożywocia. 17 sierpnia 1987 roku w wieku 93 lat nazista powiesił się na kablu elektrycznym. Maszerujący nie osiągnęli jednak swojego celu, gdyż ich marsz zablokowali antyfaszyści, najpewniej członkowie Anfity. Doszło do brutalnych zamieszek, w których użyto kamieni i butelek, a ranni znaleźli się również po stronie policji. Ostatecznie manifestacja nie osiągnęła swojego celu. Pozostawiła jednak niesmak i wiele pytań. Nie był to oczywiście pierwszy raz, gdy niemieccy naziści maszerowali po ulicach Berlina. Ich manifestacje są niestety legalne i tolerowane przez niemieckie władze.

Kim był Rudolf Hess?

Oddany współpracownik Hitlera miał ogromne nadzieje związane z rozwojem swojej ideologii i terytorialną ekspansją Niemiec. By nakłonić rząd brytyjski do przejścia na stronę Berlina, udał się na Wyspy samolotem, gdzie miał dotrzeć do samego premiera. Został jednak aresztowany i osadzony w areszcie. Po wojnie skazany w Norymberdze na dożywotnie więzienie. Mówi się, że lot był zaaranżowany przez partyjnych przeciwników Hessa, którzy pragnęli dostać się bliżej wodza, do czego kluczem było właśnie wyeliminowanie jego bliskiego kompana.
ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Skandal podczas wyławiania ciała chłopca w Darłowie. Brak słów
  2. Mandaryna zaliczyła poważną wpadkę. GORSZĄ niż w Sopocie!
  3. 500 plus odchodzi do przeszłości. To koniec, coraz gorzej z miesiąca na miesiąc
źródło: Twitter.com/wpolityce.pl Następny artykuł