Wtorek był koszmarnym dniem dla mieszkańców Brukseli. Belgowie stali się ofiarami zamachu terrorystycznego, do którego przyznało się Państwo Islamskie. Mieszkańcy w niedzielę zorganizują pokojowy marsz pod hasłem „Nie dla strachu”, który ma być wiadomością dla dżihadystów, że Belgowie nie poddadzą się terroryzmowi. 

Zamachy terrorystyczne w brukselskim metrze oraz na lotnisku pochłonęły życie 34 osób, a ponad 200 zostało rannych. Ataki dżihadystów ponownie wstrząsnęły światem i rozpoczęły dyskusję nad reakcją, na którą powinna zdecydować się Europa. Póki co, sięgnięto po pokojowe metody.

W ciągu dnia mieszkańcy Brukseli opisywali swe uczucia po zamachach pisząc kredą na chodniku. Liczne państwa wyświetliły belgijskie barwy na znanych, narodowych obiektach. W warszawie napis „Bruksela” pojawił się na Stadionie Narodowym, w Niemczech na Bramie Brandenburskiej, a w Paryżu na Wieży Eiffela.

Rzecznik Parlamentu Europejskiego podał, że w niedzielę zostanie zorganizowany pokojowy marsz, który ma być jedną z reakcji na ataki islamistów. Uczestnicy pochodu zbiorą się w okolicach gmachu Giełdy i przemaszerują ulicami centrum Brukseli.

– Ważne jest pokazanie, że Belgia odmawia poddania się terroryzmowi. To zgromadzenie będzie symbolem życia razem i solidarności koniecznej w tych trudnych dla każdego z nas chwilach – mówi organizator Emmanuel Foulon.

https://youtu.be/gXd6gFQ_V7Y

Zobacz również