Będzie rewolucja w UE? Aż 6 nowych państw chce dołączyć do wspólnoty

Będzie rewolucja w UE? Aż 6 nowych państw chce dołączyć do wspólnoty

Wszystko wskazuje obecnie na to, że sześć państw bałkańskich jest już zdecydowanych na przystąpienie do Unii Europejskiej. Kraje, które stanowią trzon wspólnoty, są jednak w ich kwestii stanowczo podzielone. Czy UE czeka wkrótce prawdziwa rewolucja?

Unia Europejska składa się obecnie z 28 państw. Liczba ta może już wkrótce ulec uszczupleniu, jeżeli okaże się, że Wielka Brytania realnie opuści szeregi wspólnoty.

Trudna przyszłość UE

Co ciekawe, nie brakuje jednak państw, które chciałyby wstąpić do UE. Najbardziej znanym przykładem jest prawdopodobnie Turcja, odbywająca w tej kwestii szczególnie trudne rozmowy. Nie inaczej jest jednak w kwestii sześciu państw bałkańskich. Mowa tu oczywiście o Kosowie, Albanii, Macedonii, Czarnogórze, Serbii oraz Bośni i Hercegowinie. Warto zaznaczyć, że Serbia i Czarnogóra rozpoczęły już proces akcesyjny. Spośród pozostałych krajów grupy największy problem stanowi jednak Kosowo, którego wciąż nie uznaje na przykład Hiszpania.

Co wydarzy się w Bułgarii?

17 maja w Sofii rozpocznie się jednak szczyt, na którym spotkają się przedstawiciele krajów członkowskich UE oraz sześciu państw bałkańskich. Fakt, iż w ogóle ma on miejsce, wskazuje na to, że grupa wciąż wyraża chęć przystąpienia do wspólnoty, a Unia tego nie wyklucza. Co ciekawe, Hiszpania jest jednak stanowczo przeciwna takiemu rozszerzeniu. Francja oraz Niemcy także się mu opierają, chociaż nie są to aż tak skrajne głosy. Jako że państwa te stanowią największe gospodarki Unii, to od nich będzie prawdopodobnie zależała jej przyszłość. Jeżeli jednak do przystąpienia krajów bałkańskich do UE realnie dojdzie, będzie to bez wątpienia ważny moment w historii wspólnoty. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.Najlepsze newsy dnia:

  1. Ekspert ujawnia ws. Smoleńska: „Szpiedzy USA wiedzieli, że Rosjanie kłamią”
  2. Jaruzelska ujawnia kulisy śmierci ojca. Pod koniec odwiedzili go wrogowie
  3. PiS się skompromitował! Politycy zbuntowali się i nie posłuchali Kaczyńskiego
Następny artykuł