Nowe rozdanie rządowego programu 500+ i nowe problemy. Jak się okazuje, będą nieoczekiwane przerwy w wypłatach środków, które odczują tłumy Polaków. Sprawa jest już pewna, potwierdziło ją nawet Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Nowe rozdanie pieniędzy w ramach programu Rodzina 500+ już od października. Jak ogłosiło ministerstwo w komunikacie, od 1 sierpnia tego roku można składać podania o ponowne przyznanie świadczenia. Już przyjęto ponad milion wniosków, jednak tylko co dziesiąty jest sprawdzony. Oznacza to, że urzędy nie wyrabiają z papierkową robotą.

Sprawa jest jednak jeszcze bardziej skomplikowana. Nawału wniosków urzędnicy spodziewają się pod koniec września. Wówczas dopiero większość Polaków obudzi się i przypomni, że od października już nie będzie przyznawane świadczenie, jeśli nie wypełni się dokumentów. Tych czeka jednak przestój w przyznawaniu 500+.

Wszystko przez to, że złożenie wniosku w danym miesiącu skutkuje przyznaniem środków dopiero dwa miesiące później. Oznacza to, że tylko ci, którzy przedłożyli odpowiednią dokumentację w sierpniu, mogą liczyć na brak przerwy w przyznawaniu świadczenia. Gorzej z tymi, którzy złożą dokumenty we wrześniu lub w październiku.

Wolne tempo sprawdzania wniosków i fakt, że jeszcze nie wszyscy je złożyli (korzystających z programu jest około 2,6 mln osób) sprawia, że przestój będzie dotyczył ogromnej liczby ludzi. Ministerstwo zapewnia jednak, że jeśli do końca października zostanie złożona pełna dokumentacja, najpóźniej w grudniu zostaną przyznane środki wyrównujące okres od października. Ci, którzy będą zwlekać z tym jeszcze dłużej, pieniądze otrzymają bez wyrównania na początku 2018 roku.

źródło: twitter.com/RafalMundry

źródło: wp.pl

...

Zobacz również