Do kalendarza patriotycznego dołączyło nowe święto. Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał ustawę o jego ustanowieniu. Wcześniej w sejmie projekt został poparty przez wszystkie formacje polityczne. 

Andrzej Duda podpisał ustawę ustanawiającą dzień 12 lipca Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Święto powstało po to, aby uhonorować waleczną postawę mieszkańców terenów wiejskich podczas II wojny światowej. Pomysł Polskiego Stronnictwa Ludowego jednogłośnie poparł Sejm Rzeczpospolitej Polskiej.

Symbolem walki z niemieckim okupantem jest wieś Michniów w województwie świętokrzyskim, której wszyscy mieszkańcy za pomoc partyzantom zostali z zamordowani między 12 a 13 lipca 1943 roku. Sam Michniów spalono, lecz pamięć o nim przetrwała, czego dowodem jest właśnie nowe, zaproponowane przez Ludowców, święto.

W uzasadnieniu do ustawy wymieniono także rzeź na Wołyniu, przeprowadzoną na polskich mieszkańcach regionu między 1943 a 1944 rokiem przez ukraińskich nacjonalistów. Szeroko popierane przez polityków święto jest doskonałą okazją do wspomnienia historii Polski i głębokiej zadumy.

źródło: wp.pl

Czy Hitler był uzależniony od narkotyków? Zaskakujące fakty o zbrodniczym dyktatorze

...

Zobacz również

Zobacz również