PiS wyrolowany! Mimo zakazu handlu będzie można kupić WSZYSTKO

PiS wyrolowany! Mimo zakazu handlu będzie można kupić WSZYSTKO Źródło: fot. Wikimedia Commons/Elekes Andor; pixabay.com

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę została przegłosowana kilka dni temu. Ma wejść w życie od nowego roku, potem zaś ma być stopniowo zaostrzana. Okazuje się jednak, że jest tak dziurawa i bezużyteczna, że praktycznie każdy większy sklep będzie mógł ją obejść.

W ustawie zapisano kilka wyjątków, które umożliwiają prowadzenie handlu w niedzielę mimo ustawowego zakazu. Takie przepisy obejmują na przykład sklepy umiejscowione przy stacjach benzynowych. Wyjątek dotyczy także piekarni i cukierni, a nawet lokali handlowo-usługowych, obsługujących podróżnych

Nowa droga rozwoju handlu

To oznacza, że sklepy, które na przykład prowadzą swoje stacje benzynowe, mogą próbować obchodzić zakaz. To zaś dotyczy wielu sieci hipermarketów jak choćby Auchan, E.Leclerc czy Carrefour. ZOBACZ TAKŻE: OBRZYDLIWE! Głosował za zakazem handlu, a właśnie przyłapano go na... Na razie jeszcze nie wiadomo, jak przepisy będą interpretowane. Wiele jednak wskazuje na to, że sieci będą rozwijały sieci tanich stacji benzynowych, które będą stawały w pobliżu hipermarketów.

Handel na dworcach

Lokale handlowe będą dalej oferowały swoje usługi na dworcach kolejowych i lotniskach. W wielu miastach w pobliżu węzłów komunikacyjnych stają jednak właśnie wielkie galerie handlowe. Ich głównym klientem jest oczekujący na pociąg czy samolot pasażer, który z nudów z większą chęcią pozbywa się swoich pieniędzy. ZOBACZ TAKŻE: Myśleliście że zakaz handlu to wszystko? No to przeczytajcie o tym Trudno będzie udowodnić, że owe galerie nie tworzą z dworcem spójnej całości, a jedynie są "obok". Tym bardziej że ich twórcy i właściciele swój model biznesowy często opierają właśnie głównie na obsłudze podróżnych.

Ustawa jest całkiem bezużyteczna

Wreszcie jest jeszcze jedna furtka, która pozwoli wielkim sieciom obchodzić zakaz handlu. Ta dotyczy piekarni i cukierni. Większość największych hipermarketów, ale także sieci dyskontów są już od dawna równocześnie piekarniami. W swojej ofercie mają wypiekane na miejscu pieczywo i słodycze. W ustawie zaś nie ma ani słowa o "dominującej działalności", więc wszystkie te sieci będą mogły twierdzić, że są piekarniami i cukierniami. Tym samym zachowają prawo do handlu w niedzielę. ZOBACZ TAKŻE: Biedronka i Lidl mają w nosie zakaz handlu w niedzielę. Będą normalnie sprzedawać bez konkurencji! Realia są zatem takie, że ustawa uderzy przede wszystkim w małe sieci i samodzielnych usługodawców. Ich nie stać na postawienie obok sklepu stacji benzynowej lub zbudowanie w środku piekarni. Wszystkie wielkie, zagraniczne sieci będą mogły dalej funkcjonować, jeśli tylko zgrabnie obejdą uchwalone przepisy.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News