Brytyjski rysownik Kay Mar postanowił wyrazić swój protest przeciwko wzrostowi poparcia dla środowisk ogólnie pojętych za prawicowe i narodowe. Brytyjczyk „ubrał” najbardziej znanych przywódców prawicy w mundury zbrodniczej jednostki niemieckiej SS.

Głównie za sprawą kryzysu imigracyjnego w Europie i Ameryce Północnej, do władzy coraz częściej dochodzą środowiska ogólnie pojęte za prawicowe, kapitalistyczne i narodowe, które obiecują swoim wyborcom zmianę dotychczasowej polityki państw.

Budzi to zaniepokojenie głównie w środowiskach lewicowych zarówno w Unii Europejskiej jak i w Stanach Zjednoczonych, gdzie ostatnio wybory prezydenckie wygrał zadeklarowany przeciwnik nielegalnej imigracji – Donald Trump.

Brytyjski artysta i rysownik Kay May postanowił wyrazić sprzeciw wobec panującego trendu w polityce poprzez ubranie najbardziej rozpoznawalnych i mających największy wpływ na politykę międzynarodową przywódców w mundury zbrodniczej jednostki paramilitarnej z czasów II wojny światowej – niemieckiej Die Schutzstaffel – SS. W jego dziele znalazł się również Jarosław Kaczyński (obok Viktora Obrana, Marine Le Pen, Nigela Frage’a i Donalda Trumpa).

Postać lidera polskiego obozu władzy różni się od innych tym, że ma w ręku katolicki krzyż stylizowany na nazistowską swastykę.

W przeszłości mniejsze karykatury i porównania wywoływały ogromne spięcia międzynarodowe na linii Polska – kraje zachodniej Unii Europejskiej. Wystarczy tutaj przypomnieć chociażby skandal dyplomatyczny, gdy jeden z niemieckich brukowców przyrównał braci Kaczyńskich do „kartofli”. Dało się wtedy zauważyć wyraźne ochłodzenie stosunków dyplomatycznych na linii Polska – Niemcy.

bh

Zobacz również