Będą ograniczenia w 500 plus! Świadczenie straci ponad milion Polaków
Bartłomiej Chudy - 1 Grudnia 2018

Będą ograniczenia w 500 plus! Świadczenie straci ponad milion Polaków

500 plus przekłada się na codzienne życie polskich rodzin. Flagowy program rządu pozostaje tematem niekończących się omówień i sugestii. Dla wielu Polaków prognozy są niepokojące - w przyszłym roku mogą bowiem stracić rządową pomoc.

500 plus jest świadczeniem rodzinnym, które jest wsparciem na poczet wychowania dzieci. W przypadku jednego (pierwszego) dziecka niepełnoletniego trzeba spełniać kryteria dochodowe. Na jednego członka rodziny nie może przypadać więcej niż 800 zł netto miesięcznego "budżetu". Na każde kolejne dziecko, świadczenie przypada automatycznie.

Ograniczenia w 500 plus. Wiemy co Polacy sądzą na ten temat

Analitycy wieszczą, że w wyniku wzrostu zamożności wiele rodzin odpadnie z przyszłorocznego programu. Mowa szczególnie o samotnych matkach i rodzinach w modelu "2 plus 2", w których rodzice uzyskują tzw. minimalną krajową. Przez wzrost tej ostatniej dochód na osobę przekroczy wspomniane 800 zł, co wyłączy rodzinę z programu. – Jeżeli rząd nie podniesie progu dochodowego dla wszystkich, niedługo milion Polaków znajdzie się poza programem – mówił swego czasu w tym kontekście Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL. Do tego dochodzą ostatnie inicjatywy sejmowej opozycji. PO i Nowoczesna zaproponowała zabranie 500 plus tym rodzinom, w których rodzice porzucili pracę tylko na rzecz socjalnej opieki rządu.

Polacy o 500 plus w niepracujących rodzinach

Dziś serwis "Rzeczpospolitej" opublikował sondaż związany z rządowym świadczeniem. Na zlecenie pracownia SW Research zapytała Polaków o możliwość ograniczenia 500 plus w przypadku niepracujących dorosłych. Zaznaczono, że chodzi wyłącznie o takich, którzy imają się od zajęcia zarobkowego. Wyniki badania są znamienne. - Ograniczać 500+ można tylko wtedy, gdy ktoś nie chce pracować mimo, że ma taką możliwość. Tymczasem obecne przepisy odbierają świadczenie tym którzy pracują i osiągają minimalny dochód. To absurd - zaznacza na Twitterze Jan Grabiec, poseł i rzecznik Platformy Obywatelskiej. Jego mocniejszą wypowiedź przytaczał ostatnio "Super Express". - Jeśli ojciec z matką nie pracują a utrzymują się tylko ze świadczeń socjalnych, to jest to problem. Nie może być tak, że obydwoje nie pracują, bo w takich przypadkach 500 plus jest szkodliwe - czytamy.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Pracownik w Polsce i w NiemczechKto pracuje więcej: Polacy cy Niemcy? Różnica POWALA!Czytaj dalej
Z sondażu dla Rp.pl wynika, że ponad 60 proc. ankietowanych jest za ograniczaniem 500 plus dla rodziców, którzy mogliby pracować, ale nie chcą. Jedynie co piąty uważa, że nie należy zabierać świadczeń, a 18 proc. nie ma zdania na ten temat. "Rzeczpospolita" przytacza, że za ograniczeniami wypowiadały się głównie kobiety (64 proc.), osoby do 24 lat i o wykształceniu wyższym (podobny wskaźnik). Sondażownia wzięła też pod uwagę dochody i wielkość miejscowości przepytywanych. Ok. 70 proc. Polaków zabrałoby świadczenie rodzicom "kombinującym" jeśli chodzi o małe miasteczka (do 20 tys. mieszkańców) i z zarobkami 2-3 tys. zł.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Miało być drugie 500 plus, jest totalna kompromitacja! Morawiecki pali się ze wstydu
  2. Polacy mieli dostać PODWÓJNE 500 plus! Wiemy co z tego wyjdzie
  3. Znaki zodiaku i ich NAJWIĘKSZE zalety. Jakie ma twój?
  4. Zamykają je żywcem w "grobach". Później wszyscy je ze smakiem jemy
PieniądzeCo nam dało 500 plus? 8 zaskakujących efektówCzytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News