Trudne relacje pomiędzy polskim i francuskim rządem od miesięcy nie są już tajemnicą. Co ciekawe, same społeczeństwa nie zawsze stają po stronie własnych przywódców. Tak stało się i tym razem, kiedy Beata Szydło została nazwana przez jedną z francuskich gazet „nową ikoną konserwatystów”, a Emmanuel Macron mocno skrytykowany.

Kontrowersje wokół planowanego usunięcia krzyża z pomnika Jana Pawła II w Ploermel w Bretanii zdają się wciąż nie cichnąć. Zwiększył je dodatkowo fakt, że szefowa polskiego rządu zadeklarowała chęć „ocalenia monumentu od ocenzurowania”.

Media i internauci bezlitośni

– Jeśli we Francji prezydent Macron nie ma godnego przeciwnika, to znalazł go w polskiej premier. Wszystko ich różni: wartości, wizja przyszłości Europy, podejście do problemu imigracji, ale także ich droga życiowa. Beata Szydło wywodzi się niewielkiego miasta, ma za męża bardzo dyskretnego mężczyznę, jest gorliwą katoliczką. Ma dwóch synów, z których jeden jest księdzem. Podobnie jak w przypadku Angeli Merkel, komentatorzy krytykują jej brak charyzmy, co nie przeszkadza jej w byciu bardzo popularną w swoim kraju – czytamy we francuskim „Tribune”.

– Emmanuel Macron wybrał kraj Beaty Szydło jako swego rodzaju kozła ofiarnego, który miałby odpowiadać za nieszczęścia Francji i Unii Europejskiej. Jeszcze jako kandydat zobowiązał się do tego, że Polska zostanie ukarana sankcjami. Nie przestaje krytykować Warszawy przy każdej nadarzającej sie okazji – dodali dziennikarze gazety.

Głosy niezmiennie podzielone

– Pani Szydło za każdym razem, kiedy prezydent Macron uderzał w polski rząd, przeciwstawia mu się zdecydowanie. (…) Żaden prawicowy (francuski) polityk nie podjął walki po decyzji Rady Stanu o usunięciu krzyża z pomnika Jana Pawła II. Była to Beata Szydło – stwierdziło także „Tribune”.

Pochwały wobec polskiej premier płyną także z ust wielu Francuzów, którzy nie rozumieją polityki swojego państwa. Nie bez przyczyny tamtejsze media pokusiły się o nazwanie Szydło „nową ikoną konserwatystów”.

Fot. Twitter

Jakie wykształcenie ma Beata Szydło? Nie do wiary! Czego uczyli się nasi politycy


Jak relaksuje się Beata Szydło? Na to byś nie wpadł! Zaskakujące pasje polityków

...

Zobacz również