Nawet konserwatyści z PE mają już dosyć. Nie wystawią kandydatury Szydło po raz trzeci

Nawet konserwatyści z PE mają już dosyć. Nie wystawią kandydatury Szydło po raz trzeci Źródło: YouTube/ Telewizja Republika

Beata Szydło nie rozpoczęła dobrze swojej kariery w Parlamencie Europejskim. Dwukrotnie była kandydatką na szefową unijnej komisji, lecz za każdym razem przegrywała głosowanie. Trzeciej szansy już nie będzie - była premier nie została wystawiona w kolejnych wyborach.

Beata Szydło była kandydatką frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów na unijną szefową komisji zatrudnienia i spraw społecznych. Była polska premier przegrała jednak w dwóch głosowaniach. Nawet partyjni koledzy uznali, że to za dużo i zdecydowali, że nie wystawią Szydło po raz trzeci. 

Beata Szydło nie dostała trzeciej szansy. Inna kandydatka na szefową komisji

Szefową komisji zatrudnienia i spraw socjalnych w Parlamencie Europejskim została Lucia Durisz Nicholsonova ze Słowacji. Kandydatura była dość niespodziewana, jak napisała na Twitterze dziennikarka TOK FM Magda Paciorek, Słowaczka sama dowiedziała się o swojej nominacji dopiero dziś rano.

Do wyboru doszło dziś w godzinach porannych. O wynikach głosowania poinformowano po godzinie 10:00. Nicholsonova uzyskała 38 głosów, 14 osób było przeciw, a 3 się wstrzymały. Dla porównania, na Beatę Szydło zagłosowało za pierwszym razem 21 europosłów, za drugim - 19, a przeciw jej kandydaturze opowiedziało się odpowiednio 27 i 34 głosujących. 

Cierpliwość konserwatystów z PE najwyraźniej również się już wyczerpała. Jeszcze przed głosowaniem TVN 24 informowała, że Beata Szydło może zostać wystawiona do wyboru po raz trzeci, ale to skutkowałoby wystawieniem kontrkandydata. Frakcje socjaldemokratów, liberałów i zielonych zajęły w tej sprawie wspólne stanowisko. To właśnie ich głosami Szydło przegrała wcześniejsze głosowania.

Beata Szydło przegrywa głosowania. PiS uważa to za zemstę

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Europosłowie z PiS tłumaczyli niepowodzenia w wyborach zemstą polityczną. Ich zdaniem centrolewica odrzucała kandydaturę byłej polskiej premier, ponieważ jest ona przedstawicielką polskiego rządu. Beata Mazurek określiła działania europosłów "vendettą" wymierzoną w Prawo i Sprawiedliwość za niedopuszczenie kandydatury socjalisty Fransa Timmermansa na przewodniczącego Komisji Europejskiej. Holender był uważany za murowanego faworyta do objęcia tej funkcji. Ostatecznie, także wskutek głośnego sprzeciwu Polski, nową przewodniczącą została Niemka Ursula von der Leyen. Rząd PiS uznał to za sukces polskiej delegacji.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Ukochana przez Polaków aktorka przeszła operację plastyczną. Twarz 57-latki jest nie do poznania, wygląda koszmarnie. Co z jej karierą?
  2. Zmarła żona aktora "Barw Szczęścia". Dramatyczne choroba zabrała mu ukochaną, wstrząsające fakty
  3. 12-letni Dawid nie żyje. Powiedziano matce, że się utopił, ale ta odkryła przerażającą prawdę
  4. Gdy 19-latkę gwałcił jedenasty mężczyzna, nie miała już sił. Ale to jeszcze nie był koniec gwałtu
  5. Ekspert zdradził, dlaczego jego zdaniem ojciec zamordował Dawidka. Powód jest więcej niż przerażający
  6. Oniemiejecie. To jak będzie wyglądał grób ojca Dawida jest tajemnicą - i nie bez powodu
  7. Nie żyje najbardziej samotny człowiek świata. Przez 11 lat nikt nie zauważył jego śmierci

Źródło: Gazeta

Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu