Upadła jedna z najstarszych polskich spółek. Była na polskim rynku tak długo, że śmiało można ją uznać za żywą legendę. 70 lat mogliśmy korzystać z jej produktów. Niestety, przechodzi już do przeszłości.

Do lamusa przechodzi znana i lubiana w Polsce firma Próchnik. Kojarzący się z garniturami sklep jest już przeszłością. W maju 2018 roku spółka złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości do Sądu Rejonowego dla Łodzi – Śródmieścia, a 28 lipca 2018 r. decyzja sądu się uprawomocniła.

Kapitał zakładowy spółki, według oficjalnych danych, które możemy znaleźć na stronie internetowej – wynosił 53.425.666 zł co jest naprawdę imponującą sumą. Jest to kolejna polska firma, którą spotkał taki los.

To samo przypadło w udziale firmom takim jak: Bobo Frut, Hortex, Biedrona i sieć sklepów Ruch, które zostały przejęte przez inne spółki.

Te i inne przykłady są smutnym obrazem tego, w jaki sposób polskie pomysły przechodziły w obce ręce lub jak upadały. Takie jest, niestety, prawo rynku, większy musi przejąć mniejszego. A to co powstało, zawsze kiedyś musi upaść.

Próchnik, historia jednej z największych firm obuwniczych w Polsce

Jak można przeczytać na stronie:

– Próchnik S.A. jest spółką o tradycjach sięgających połowy XX wieku. W 1948 roku zostają utworzone Zakłady Przemysłu Odzieżowego im. dr. Próchnika poprzez upaństwowienie istniejącej w Łodzi wytwórni odzieży należącej do spółki E. Martin, N. Norenberg, A. Krauze. Była to jedna z pierwszych pięciu spółek na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, gdzie notowana jest nieprzerwanie od 16 kwietnia 1991 roku. – czytamy.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Co tam się dzieje?! Zamieszki na obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego

PRZECZYTAJ TAKŻE: UPADEK potężnej firmy kredytowej. Co dalej z pożyczkami Polaków?!

PRZECZYTAJ TAKŻE: Rozenek padła ofiarą oszustwa, sprawa jest już w sądzie

Próchnik
fot. instagram.com/Próchnik
Próchnik
fot. instagram.com/Próchnik
Próchnik
fot. instagram.com/Próchnik

10 znanych marek, które zbiły fortunę na współpracy z nazistami


Kiedyś je ubóstwialiśmy... Co robią dziś i jak wyglądają?

Redaktor portalu pikio.pl, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Światopoglądowy konserwatysta, umiarkowany anarchista, zwolennik społecznej nauki Kościoła. Katolik i mąż.