banki oszczędności Polacy
Marek BAZAK East News
Joanna Szwalikowska - 19 Września 2020

Masz oszczędności na koncie w banku? Uważaj, Polacy masowo tracą swoje pieniądze, wszystko przez jedną rzecz

Rzecznik finansowy alarmuje, sytuacja jest poważna. Polacy masowo tracą swoje oszczędności, wszystko spowodowane jest tylko jedną rzeczą. Niestety nie wszystkie banki zdecydowały się odpowiedzieć na zasadnicze pytanie rzecznika. W związku z tym mogą się one spotkać z poważnymi konsekwencjami.

Polacy masowo tracą swoje oszczędności przechowywane na kontach bankowych. Sytuacja jest poważna, zainteresował się nią rzecznik finansowy, kierując kluczowe pytanie do placówek. Niestety nie wszystkie banki na nie odpowiedziały.

Czerwona strefa - wiadomośćWiadomość z ostatniej chwili. Natychmiastowe zamknięcie, nie było innej opcjiCzytaj dalej

Trzymasz oszczędności na koncie w banku? Lepiej uważaj

Pandemia koronawirusa sprawiła, że znacznie zwiększyła się liczba nieautoryzowanych transakcji płatniczych, przestrzegał rzecznik finansowy. Zwrócił się w tej sprawie również do banków oraz zapowiedział konsekwencje dla tych, które nie zdecydowały się na przekazanie mu tych informacji. Jak alarmował rzecznik Mariusz Golecki, do jego biura napływa coraz większa liczba wniosków, które dotyczą nieautoryzowanych transakcji. W ciągu zaledwie półrocza było to już 416 wniosków, dla porównania przez cały rok 2019 takich wniosków wpłynęło 612, w 2018 - 367.

- Mam świadomość, że skargi do nas stanowią przysłowiowy czubek góry lodowej i skala problemu jest znacznie większa. Dlatego rozesłaliśmy do banków zapytania o dane statystyczne i wyjaśnienie procedur działania w takich sytuacjach. Na zapytanie odpowiedziały banki, których udział w rynku stanowi około 46 proc. - poinformował Mariusz Golecki, cytowany przez money.pl. Rzecznik przeprowadził ankietę wśród banków, niestety wiele z nich na nią nie odpowiedziało. Zapowiedział stosowne działania wobec takich placówek, czyli np. kary finansowe.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Dorota SzelągowskaDorota Szelągowska mieszka w prawdziwych luksusach, wystarczy spojrzeć na łazienkę. Wyciekły powalające zdjęciaCzytaj dalej

Z danych, które otrzymał rzecznik, wynika, że do banków trafia ok. 15-18 tys. zgłoszeń miesięcznie, które dotyczą transakcji nieautoryzowanych. W trakcie pandemii odnotowano również nasilenie się działań oszustów. W okresie of 15 marca do 14 czerwca do banków miało wpłynąć niemal 25 tys. zgłoszeń dot. wspomnianych transakcji, co w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej (19,6 tys.) daje niepokojący wzrost o 27 procent. Polacy masowo tracą swoje pieniądze w związku z próbami oszustwa i nieautoryzowanymi transakcjami.

- To niepokojące dane, bo utrzymywanie przez część banków niezgodnych z prawem procedur działania, będzie skutkowało kolejnymi wnioskami o naszą interwencję. Tym bardziej że z dostarczonych danych wynika, że niecała połowa zgłoszeń nieautoryzowanych transakcji jest rozpatrywana w terminach określonych w ustawie - przekazał rzecznik finansowy, Mariusz Golecki.

Dzisiaj grzeje:

1. Ogromne ognisko zakażeń, sytuacja jest fatalna. Zamknięto kilka placówek w trybie nagłym

2. Dziś odeszła legenda. Łzy, rozpacz i niedowierzanie

3. Nauczyciele już dłużej nie mogą. Sytuacja wymknęła się spod kontroli, przerywają milczenie

Rzecznik przypomniał również, że w przypadku nieautoryzowanej transakcji powinniśmy otrzymać zwrot pieniędzy w czasie nie dłuższym niż do końca kolejnego dnia roboczego po dniu stwierdzenia wystąpienia takiej transakcji lub potrzymania zgłoszenia. Wyjątkiem od zasady może być jedynie sytuacja, kiedy to bank podejrzewa próbę oszustwa ze strony klienta. O takim podejrzeniu należy jednak pisemnie poinformować organy ścigania.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Podsłuchano rozmowę pracowników TVP Info. Padły zatrważające słowa, nikt się nie spodziewał
  2. Polskie media podały druzgocącą informację. Ciało byłego polskiego piłkarza z Ekstraklasy odnalezione w krzakach
  3. Choroba postępuje, sytuacja pogarsza się z każdą chwilą. Marcin Miller błaga o pomoc
  4. Klamka zapadła, Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję. Dotyczy każdego Polaka powyżej konkretnego wieku
  5. Dramat w domu Beaty Tadli. Relacja z miejsca zdarzenia jest porażająca
  6. Spod podłogi w ich domu zaczęły dochodzić dziwne dźwięki. Wytwarzające obłędny miód pszczoły zagnieździły się w nieoczekiwanym miejscu

Kobieta - ciało55-latka powala ekstrawagancją. Wystarczy tylko spojrzeć na jej ciało, nikt by się nie odważyłCzytaj dalej

Źródło: Money PL

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News